Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-23| Geodezja, GIS, Firma, Software

Numeryczny Model Złoża wdrożony dla 14 kopalń

Numeryczny Model Złoża (NMZ) – autorski system Asseco Poland służący do centralnego zarządzania informacjami i obiektami na mapach górniczych – działa już w kopalniach Kompanii Węglowej.


Numeryczny Model Złoża wdrożony dla 14 kopalń <br />
fot. JK
fot. JK

Ten autorski system Asseco Poland bazujący na technologii Oracle pozwala na scentralizowane zarządzanie podziemnymi mapami górniczymi, a także na budowę centralnego modelu złoża, zawierającego m.in. dane geologiczne, miernicze i górnicze. Umożliwia również prognozowanie wpływu eksploatacji na powierzchnię oraz centralne ewidencjonowanie i zarządzanie zasobami produkcyjnymi wielozakładowego przedsiębiorstwa górniczego.

Wdrożenie w Kompanii Węglowej SA było największym tego typu projektem w polskim górnictwie – systemem zostało objętych 14 kopalń KW (w tym cztery zakłady dwuruchowe).

Dzięki systemowi Kompania zbudowała centralną bazę zasobów geologicznych, uzyskując centralny i szybki dostęp do informacji o wyrobiskach i zasobach węgla. W kolejnych etapach system został dodatkowo rozbudowany o moduł zarządzania informacjami o próbach i parcelach geologicznych NMZ-GEO.

System NMZ zawiera centralną bazę zasobów geodezyjno-geologicznych w postaci map, dzięki czemu pozwala na jednoczesną pracę wielu użytkowników na jednej mapie oraz wykonywanie kompleksowych analiz geodezyjno-geologicznych w ramach rozproszonych geograficznie struktur wielozakładowych.

Główne moduły systemu to: Centralna Składnica Danych o Złożu – baza danych zasobów mapowych w przestrzennej bazie Oracle Spatial, oraz Centralny Moduł Numerycznego Modelu Złoża, który integruje wszystkie komponenty programowe systemu i zarządza przetwarzaniem oraz zapisem danych do bazy centralnej w układzie przestrzennych danych geograficznych. Prezentacja danych mapowych realizowana jest przez przeglądarkę internetową z wykorzystaniem funkcjonalności Oracle MapViewer.

Aplikacje systemu bazują na platformie Oracle ADF i zarządzane są przez serwer aplikacji Oracle WebLogic Server. Platformą technologiczną systemu jest baza danych Oracle Database 11gr2, wyposażona w opcję klastrową oraz partycjonowanie.

Środowisko serwerowe systemu pracuje w nowoczesnym Centrum Przetwarzania Danych KW SA, jest na bieżąco administrowane oraz monitorowane przez specjalistów Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.

– Numeryczny Model Złoża to system niezwykle innowacyjny i unikatowy na polskim rynku IT – komentuje Krzysztof Dembowy, dyrektor ds. sprzedaży z Asseco Poland. – Dzięki temu, że zawiera centralną bazę zasobów geodezyjno-geologicznych, możliwy jest centralny i szybki dostęp do informacji o wyrobiskach i zasobach górniczych. Ma to ogromne znaczenie np. dla optymalnego planowania produkcji, tworzenia planów ruchu zakładów czy podniesienia bezpieczeństwa pracy dzięki informacji o zagrożeniach górniczych. W systemie zastosowaliśmy środowisko Oracle WebLogic i Oracle SOA, w ramach którego publikowane są usługi sieciowe, które z kolei udostępniają dane z systemu dla uprawnionych subskrybentów przez interfejs WWW – dodaje.

Źródło: Asseco Poland


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS