wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2014-12-15| GIS

Więcej możliwości w SIP-ie Bytomia

Nowa szata graficzna, zmodyfikowana struktura serwisu i lepsza technologia wyświetlania zawartości – światło dzienne ujrzała kolejna odsłona portalu Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (BIIP).


Więcej możliwości w SIP-ie Bytomia
Największe zmiany w internetowym serwisie BIIP dotyczą planu miasta. Zastosowany został innowacyjny zestaw modułów (geoportal toolkit), umożliwiający sprawniejszą obsługę publikowanych serwisów mapowych, a także łatwe i intuicyjne zarządzanie oraz administrowanie nimi.

– Plan Miasta posiada obecnie wydajniejsze narzędzia wyszukiwania, jak również nowe możliwości: dodawanie warstw ze zbiorów danych, dodawanie zewnętrznych serwisów Web Map Service (WMS), tworzenie, konfigurację i publikację serwisów mapowych – mówi Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego.

Warto wspomnieć, że do tej pory użytkownicy mogli tworzyć własne kompozycje mapowe jedynie w aplikacjach zainstalowanych na ich komputerach lub działających w środowisku sieci lokalnej (przykładem jest Centrum Informacji o Przestrzeni w sieci lokalnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu). Teraz za sprawą narzędzi pozwalających na dodawanie warstw z udostępnionego zasobu, jak również możliwości skorzystania z dobrodziejstw technologii WMS, istnieje możliwość przeprowadzania analiz na danych publikowanych przez polskie i europejskie geoportale (np. ze skaningu laserowego) w szerszym zakresie.

– Możliwe będzie również wstawienie do zasobu profilu zaawansowanego danych, opracowanych przez nas na życzenie użytkowników zgłaszających taką potrzebę. Dzięki wyposażeniu systemu w intuicyjne narzędzia konfiguracyjne, operatorzy serwisu nie będą musieli wykonywać już skomplikowanych czynności. Samo zarządzanie jak i administrowanie portalem zostało uproszczone – mówi Wojciech Jeszka.

W ramach prac zmodyfikowano strukturę serwisu i obecnie wszystkie moduły są przedstawione w postaci grafik zawierających opis każdego z nich. Portal został również wzbogacony o przykładowe analizy wykonane na potrzeby innych wydziałów urzędu i jednostek organizacyjnych.

W 2006 r. Bytom jako pierwszy (pierwsza odsłona portalu i-BIIP) opublikował dane dotyczące działek ewidencyjnych wraz z numerami, a rok później uruchomił, również jako jedno z pierwszych miast w Polsce, internetowy system zgłaszania robót geodezyjnych - INTERKERG. Działania Bytomia w kierunku rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej są doceniane w skali kraju i za granicą. Na uwagę zasługuje nagroda w konkursie The SDI Best Practice Award 2009, gdzie Bytom został wyróżniony w kategorii „Sieć użytkowników”.

Bytomski portal jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców, a zakresem udostępnianych danych oraz narzędzi do ich obsługi dorównuje rozwiązaniom, które stosuje się w największych polskich miastach. Wiele rozwiązań zastosowanych w serwisach mapowych tych miast miało swoje początki w Bytomiu.

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@Krak zgadzam się z kolegą. Dawno temu miałem przyjemność współpracować z Panem Wojciechem i bardzo dobrze wspominam ten czas. Profesjonalizm i zaangażowanie! Gratuluję

Uruchomiłem i-NET i znakomita większość budynków nie mieści się na swoich działkach. Stoi kątem u sąsiada. Do porównania działka 246201_1.0002.2330/253 i jej okolice. Szczególnie z południa i wschodu.

teraz będzie kosztowało więcej - widać że chłopaki starają się o premię.

właśnie Jak już sobie pokadzicie to jeszcze napiszcie ile to wszystko kosztowało w sumie:)

świetnie Bytom zawsze wyznaczał kierunki. Wiele miast brało | bierze z nich przykład. Ciekawią mnie statystyki i czy faktycznie dużo Kowalskich | Nowaków potrafi z tego skorzystać?

Gratulacje Serwis miasta bytom jest jednym z najlepszych miejskich geoserwisów w Polsce. Gratulacje dla zespołu a w szczególności dla Wojciecha Jeszki.

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt