Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-11| Edukacja

Nowe kompendium wiedzy o glebie

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN właśnie ukazała się publikacja pt. „Gleboznawstwo” pod redakcją naukową prof. Andrzeja Mocka będąca kompendium wiedzy o glebie według najnowszych kryteriów stosowanych w Polsce i na świecie.


Nowe kompendium wiedzy o glebie
W książce przedstawiono nową klasyfikację uziarnienia mineralnych utworów glebowych opracowaną przez Polskie Towarzystwo Gleboznawcze (PTG 2009), która nawiązuje ściśle do podziałów na frakcje i grupy granulometryczne stosowane powszechnie w literaturze międzynarodowej. Zaprezentowano również nowe zasady klasyfikacji przyrodniczej gleb. Systematyka gleb Polski (SgP 2011) jest oparta na kryteriach najczęściej stosowanych w taksonomiach gleb o zasięgu światowym, która jest wykorzystywana i zalecana w krajach Unii Europejskiej.

Omówiono w niej również:
• funkcje gleby,
• geologiczne podstawy gleboznawstwa,
• czynniki i procesy glebotwórcze,
• morfologię gleb,
• właściwości fizyczne i chemiczne gleb,
• właściwości biologiczne i biochemiczne gleb,
• geografię gleb świata,
• podstawy kartografii i klasyfikacji użytkowej gleb,
• zagrożenia, zasady ochrony i rekultywacji gleb.

W przygotowaniu podręcznika wzięło udział 23 uznanych specjalistów i wykładowców z wielu ośrodków akademickich w Polsce, co może być gwarancją wysokiej wartości merytorycznej opracowania (m.in. prof. Piotr Skłodowski i dr inż. Anna Bielska z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej). Dodatkowym walorem jest aneks prezentujący fotografie najważniejszych typów gleb w Polsce. Załącznikiem do publikacji jest mapa w skali 1:2 500 000 „Polska. Typy gleb”, której autorem jest prof. Stanisław Białousz (WGiK PW).

Publikacja przeznaczona jest głównie dla studentów kierunków: rolniczych, przyrodniczych, inżynierii kształtowania środowiska, ochrony środowiska, biologii, geografii, geodezji czy architektury krajobrazu. Podręcznik będzie także cenną pozycją dla doktorantów oraz pracowników naukowych wyższych uczelni czy instytutów naukowo-badawczych.

Książka wydana w twardej oprawie liczy 572 strony i jest dostępna w Księgarni na Geoforum.pl.

Źródło: PWN, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS