Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-11| Mapy

Kody polskich lotnisk w AutoMapie

W rozwiązaniach nawigacyjnych marki AutoMapa dostępna jest nowa baza polskich lotnisk i ich aktualne kody zgodne z rejestrem Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Do czego może to służyć?


Kody polskich lotnisk w AutoMapie

Użytkownicy AutoMapy i serwisu Miplo.pl otrzymali możliwość precyzyjnego wyszukiwania lotnisk z wykorzystaniem kodów ICAO, a w przypadku lotnisk, na których operują przewoźnicy lotniczy, także kodu IATA. Aktualnie baza obejmuje wszystkie krajowe porty lotnicze oraz lotniska użytku wyłącznego.

Dzięki temu wyszukiwanie lądowiska nigdy nie było tak łatwe jak teraz. Zamiast szukania w kategoriach lub wpisywania długich nazw wystarczy użyć kodu, aby błyskawicznie odnaleźć lotnisko na mapie. Dla przykładu aby znaleźć Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost, wystarczy wyszukać kod EPZG lub IEG. Ta zasada dotyczy wszystkich: portów lotniczych, lotnisk użytku wyłącznego oraz lotnisk wojskowych. Co istotne, opracowanie bazy danych zostało przygotowane przez użytkowników AutoMapy.

– Celem prac było wykorzystanie potencjału AutoMapy oraz umożliwienie szybkiego wyszukiwania lotnisk w sposób uniemożliwiający pomyłkę. Do osiągnięcia tego celu najlepiej służą kody ICAO i IATA. Te pierwsze w branży lotniczej są lepiej rozpoznawalne niż adresy administracyjne, te drugie pasażerowie znają z chociażby z kart pokładowych – tłumaczy Paweł Mięgoć, moderator serwisu Miplo.pl, współautor opracowania.

Szczególnie istotne było dostosowanie nazw kategorii do obowiązujących przepisów, weryfikacja punktów znajdujących się w serwisie Miplo.pl pod względem przydatności do tworzonej bazy. Następnym etapem było przeniesienie punktów do adekwatnych kategorii i dostosowanie ich nazw, uwzględniając aktualny rejestr i ewidencję prowadzone przez państwowy organ regulacyjny, czyli Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dzięki temu użytkownicy otrzymali kompletną bazę danych doskonale pasującą do specyfiki AutoMapy.

– Opracowanie bazy kodów ICAO i IATA do AutoMapy przez jej aktywnych użytkowników pokazuje niesamowity potencjał społecznościowy najpopularniejszej polskiej aplikacji nawigacyjnej. Potencjał prawdziwy, mierzony rzeczywistym zaangażowaniem w rozwój produktu. Wymagający poświęcenia czasu i wiedzy. Dlatego jest on szczególnie cenny – powiedział Janusz M. Kamiński, szef PR i marketingu AutoMapy.

Dostosowaniem do rejestru lądowisk prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego objęte zostaną także lądowiska samolotowe i helikopterowe. Nowe punkty mogą być zgłaszane przez użytkowników poprzez serwis Miplo.pl, a po weryfikacji przez moderatorów zasilą bazę AutoMapy.

Źródło: AutoMapa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS