Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-12-10| GIS, Mapy

Dane ekologiczne w najwyższej rozdzielczości

Firma Esri wspólnie ze Służbą Geologiczną USA (USGS) opracowała i udostępniła mapę świata, na której w najwyższej jak dotąd rozdzielczości (250 m) zaprezentowano lądowe jednostki ekologiczne (ELU – ecological land units).


Dane ekologiczne w najwyższej rozdzielczości

Mapa prezentuje systematyczny podział oraz klasyfikację informacji ekologicznej i fizjograficznej obiektów lądowych. Opracowanie zostało zamówione przez Grupę ds. Obserwacji Ziemi (GEO) i opublikowane w druku przez Amerykańską Asocjację Geografów (AAG).

– Ta mapa jako pierwsza zapewnia globalne dane ekofizjograficzne dostępne w przeglądarce internetowej i gotowe do wykorzystania w systemach informacji geograficznej. Są one przydatne m.in. dla menedżerów, naukowców, specjalistów od ochrony przyrody, planistów oraz w innych, którzy chcą analizować krajobrazy tak w skali globalnej, jak regionalnej – mówi Roger Sayre z USGS. – Opracowanie Global ELU zapewnia obiektywną i jednorodną w skali planety syntezę i klasyfikację informacji dotyczących powierzchni Ziemi w postaci odrębnych wydzieleń – dodaje.

Mapa stanowi podstawę do różnych analiz ekosystemów, np. obiegu węgla, procesów glebotwórczych czy oceny ryzyka degradacji środowiska. – Dane o jednostkach ekologicznych mogą się także przydać w badaniach nad różnorodnością ekologiczną, osobliwościami przyrody czy izolacją ewolucyjną. Na ich podstawie można np. zidentyfikować krajobrazy najbardziej zróżnicowane pod kątem unikatowych przyrodniczych obiektów lądowych – mówi Randy Vaughan z Esri. – Dane będą także istotne w badaniach nad zmianami środowiska – dodaje Sayre z USGS. – Zastosowana przy opracowaniu mapy obiektywna i automatyczna klasyfikacja pozwoli na jej aktualizację, gdy pojawią się lepsze lub bardziej aktualne warstwy źródłowe. Umożliwi także przeprowadzanie analiz zmian – wyjaśnia Sayre.

Opracowanie można dogłębniej poznać poprzez specjalną aplikację internetową oraz Story Map.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama