Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-12-10| GIS

Model 3D w SIP-ie Wrocławia

Wrocławski system informacji przestrzennej wzbogacił się o trójwymiarową mapę miasta.


Model 3D w SIP-ie Wrocławia
Mapa zawiera dwie podstawowe warstwy: LOD2 i LOD1. W pierwszej z nich – obejmującej ścisłe centrum i wybrane obiekty w mieście np. Halę Ludową i kościoły – modele budynków zaprezentowano w postaci mocno zgeneralizowanej, ale zachowano m.in. rzeczywisty kształt dachu. Warstwa LOD1 to natomiast budynki w formie brył, które wypiętrzono w obrysie budowli do średniej wysokości dachu. Kolory budynków zostały nadane losowo. Model 3D miasta zawiera także model terenu (pagórki, skarpy, wypiętrzenia itp.), drzewa oraz mosty, które występują w formie zgeneralizowanych nawierzchni

Twórcy mapy nie ukrywają, że ma ona wiele niedoskonałości. – Może się okazać, że drzewo rośnie na środku budynku lub fragment budynku stoi na chodniku, ale to wynika z tego, że mapa ma charakter uproszczony i opiera się w znacznej mierze na danych klasyfikowanych automatycznie z innych źródeł, stąd nieuniknione uproszczenia, lokalne błędy i nieścisłości – tłumaczy Piotr Gomułkiewicz z działu Systemu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Model 3D Wrocławia został przygotowany na podstawie pomiarów wykonanych w 2011 i 2006 roku w ramach, odpowiednio, rządowego projektu ISOK oraz projektu Wrocławski Publiczny SIP.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama