Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-12-08| Geodezja, Sprzęt

Totalki kontra satelity

W grudniowym wydaniu GEODETY (już na rynku) prezentujemy doroczny przegląd tachimetrów obejmujący 64 serie instrumentów. Jak się okazuje, mijający rok – mimo silnej ofensywy ze strony odbiorników GNSS – nie przyniósł dalszego spadku popytu na tachimetry, a producenci w ostatnich 12 miesiącach zaprezentowali co najmniej kilka interesujących nowości (16 nowych urządzeń oraz 1 nowa marka).


Totalki kontra satelity
Tomasz Zieliński (Geotronics Polska, przedstawiciel Trimble’a) przyznaje, że 2014 rok jest kolejnym, w którym nieznacznie rośnie zainteresowanie zaawansowanymi tachimetrami. Większość firm geodezyjnych posiada już odbiornik GNSS i geodeci są coraz bardziej świadomi ich ograniczeń. – O ile odbiornik idealnie nadaje się do szybkiego pomiaru, to wszędzie tam, gdzie szukamy wyższej dokładności, niezbędny jest tachimetr. I to najlepiej zmotoryzowany, dzięki któremu każda praca zostanie wykonana szybciej – wyjaś­nia. Związek między sprzedażą tachimetrów i odbiorników GNSS dostrzega także Marcin Mazippus z TPI. Jego zdaniem renesans zainteresowania tachimetrami wynika z częściowego nasycenia rynku technologią satelitarną.

Kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży tachimetrów (w porównaniu z ubiegłym rokiem) zanotowały firmy Leica Geosystems oraz GeoMax. Spora część dystrybutorów (Geosonik, Geopryzmat i Foif Polska) uzyskała natomiast wyniki porównywalne do tych z lat poprzednich. Mniejsze zainteresowanie tachimetrami obserwuje z kolei Artur Kozłowski (Czerski Trade Polska), za czym – jego zdaniem – stoją odbiorniki GNSS...


W numerze ponadto:
• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej
• Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego
• Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej
• Ceny usług geodezyjnych 2014: światełko w tunelu czy fatamorgana?
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” rozmowa z prof. Stanisławem Białouszem, specjalistą m.in. w zakresie gleboznawstwa, teledetekcji i systemów informacji przestrzennej
• LiDAR w wielkim mieście – Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła interpretacji, cz. 10
O patologiach granicznych pisze Bogdan Grzechnik
• Pozorny problem nadprodukcji? – III forum kształcenia geodetów i kartografów

Grudniowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama