|2014-12-03|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt
Optech Titan: jeden skaner, trzy lasery
To nowa era w teledetekcji – tak o swoim najnowszym lotniczym skanerze laserowym Titan mówi kanadyjska firma Optech.
Dotychczas lotnicze skanery – wyposażone w lasery pracujące na jednej, góra dwóch długościach fal – projektowano z myślą o konkretnych typach projektów. Optech Titan zrywa z tą konwencją, łącząc w jednym urządzeniu trzy promienie lasera o odrębnych długościach fali. Umożliwia to zebranie z danego obszaru znacznie większej ilości informacji, dzięki czemu jeden sensor staje się przydatny w wielu aplikacjach – począwszy od pomiarów topograficznych, przez batymetryczne, po kartowanie roślinności.
Według Michaela Sitara, menedżera w Optechu, Titan kompletnie zmienia podejście do możliwości lotniczych skanerów laserowych. Łącząc trzy długości fal, można nie tylko poprawić dotychczasowe metody pomiaru i ich rezultaty, ale także otworzyć się na zupełnie nowe możliwości i zastosowania lotniczego skaningu. – Titan jest wyjątkowym rozwiązaniem oferującym znacznie więcej niż tylko pomiar współrzędnych – mówi Sitar.
Za pomiar w instrumencie odpowiadają trzy lasery wykorzystujące trzy różne długości fal i pracujące z częstotliwością dochodzącą do 1 MHz. Urządzenie jest kompatybilne z zawieszeniami żyroskopowymi, co pozwala kontrolować odpowiednie rozmieszczenie punktów. Można je ponadto zaprogramować do zbierania gęstej chmury punktów przy wąskim polu widzenia skanera. Rozwiązanie współpracuje również z pasywnymi sensorami, takimi jak kamery wielospektralne czy termalne. Dla zastosowań, które tego wymagają, Titan oferuje także pełny pomiar kształtu fali dla każdego z trzech laserów.
Wraz z innowacyjnym skanerem Optech oferuje także pakiet oprogramowania LMS (Lidar Mapping Suite) służący do przetwarzania chmury punktów oraz kontroli jakości danych. Specjalnie z myślą o Titanie producent stworzył dodatkowe rozszerzenie dla LMS umożliwiające wykorzystanie unikatowych funkcji skanera w pomiarach batymetrycznych oraz klasyfikacji pokrycia terenu.
Źródło: Optech, JK
|