Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Klasztor cystersów w Lądzie zeskanowany

W internecie można już podziwiać efekty digitalizacji kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Lądzie nad Wartą (woj. wielkopolskie).


Klasztor cystersów w Lądzie zeskanowany

To dawne opactwo cysterskie zostało w 2009 roku uznane za pomnik historii. Należy ono do grupy najstarszych klasztorów na ziemiach polskich. Ten wybitny zabytek architektury sakralnej o znaczeniu ponadregionalnym doskonale prezentuje zharmonizowane nawarstwienia stylowe, będące świadectwem długiej historii obiektu. Najważniejszym elementem kompleksu jest kościół klasztorny pw. NMP i św. Mikołaja, pierwotnie romański, rozebrany około połowy XVII wieku. Obecny, barokowy, składa się z dwóch stylistycznie różnych części – wschodniej i zachodniej.

Skanowanie laserowe kościoła przeprowadzono w połowie br. za pomocą skanera Faro Focus 3D X330. Wykonano łącznie 150 skanów, z których stworzono trójwymiarowy model kościoła wraz z jego wyposażeniem.

Na tej podstawie utworzono dokumentację – rzuty elewacji w formacie DWG i RVT. Z otrzymanego modelu wygenerowano ortofotoplany, będące doskonałym materiałem dla konserwatorów zabytków. Co więcej, stworzono spacer wirtualny po kościele składający się z 8 zdjęć panoramicznych. W ramach projektu przygotowano także stronę internetową www.digitalizacjalad.pl, na której umieszczono wyniki otrzymane w procesie digitalizacji oraz wspomniany wirtualny spacer.

Projekt digitalizacji świątyni został zrealizowany w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: digitalizacjalad.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS