wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Klasztor cystersów w Lądzie zeskanowany

W internecie można już podziwiać efekty digitalizacji kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Lądzie nad Wartą (woj. wielkopolskie).


Klasztor cystersów w Lądzie zeskanowany

To dawne opactwo cysterskie zostało w 2009 roku uznane za pomnik historii. Należy ono do grupy najstarszych klasztorów na ziemiach polskich. Ten wybitny zabytek architektury sakralnej o znaczeniu ponadregionalnym doskonale prezentuje zharmonizowane nawarstwienia stylowe, będące świadectwem długiej historii obiektu. Najważniejszym elementem kompleksu jest kościół klasztorny pw. NMP i św. Mikołaja, pierwotnie romański, rozebrany około połowy XVII wieku. Obecny, barokowy, składa się z dwóch stylistycznie różnych części – wschodniej i zachodniej.

Skanowanie laserowe kościoła przeprowadzono w połowie br. za pomocą skanera Faro Focus 3D X330. Wykonano łącznie 150 skanów, z których stworzono trójwymiarowy model kościoła wraz z jego wyposażeniem.

Na tej podstawie utworzono dokumentację – rzuty elewacji w formacie DWG i RVT. Z otrzymanego modelu wygenerowano ortofotoplany, będące doskonałym materiałem dla konserwatorów zabytków. Co więcej, stworzono spacer wirtualny po kościele składający się z 8 zdjęć panoramicznych. W ramach projektu przygotowano także stronę internetową www.digitalizacjalad.pl, na której umieszczono wyniki otrzymane w procesie digitalizacji oraz wspomniany wirtualny spacer.

Projekt digitalizacji świątyni został zrealizowany w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: digitalizacjalad.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS