wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-26| GIS, Mapy, Kataster

Szybsze działki w Geoportalu

Dane o charakterze katastralnym z rządowego Geoportalu można przeglądać i wyszukiwać jeszcze szybciej – informuje GUGiK.


Szybsze działki w Geoportalu

Wszystko dzięki temu, że dostęp do nich zapewniony jest już nie tylko przez usługę sieciową WMS (Web Map Service), ale także przez bardziej wydajny standard WMTS (Web Map Tile Service). W WMS-ach plik graficzny dla określonego przez użytkownika obszaru generowany jest oddzielnie dla każdego zapytania, natomiast serwisy WMTS oferują predefiniowane rastry w formie tzw. kafelków, co przekłada się na szybsze dostarczenie obrazu mapy.

Serwis WMTS z danymi o charakterze katastralnym dostępny jest pod adresem http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/G2_GO_CACHE

Do przeglądarki Geoportalu można go załadować, klikając przycisk Dodaj mapę.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
słaby ten news. Już od dawna gugik publikuje wmts INSPIRE: Działki katastralne pod adresem http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/gues t/wmts/G2_INSPIRE_CP Oprócz kolorystyki to niczym się nie różni od nowej usługi.
 3 
odpowiedz zgłoś
mea culpa http://tnij.org/wezlywkrotce był niedziałający link, ten działa.
odpowiedz zgłoś
czyli te superszybkie dane o charakterze katastralnym są nieprzydatne, bo nie są danymi katastralnymi:) Ciekawe jak ta pani z telewizji uzyskała wszystkie potrzebne informacje z geoportalu do założenia działalności gospodarczej. I wszystko jest dobrze. Nic tylko przyjąć LPIS do zasobu i jechać dalej te kobyłę. A co z węzłami? Dlaczego tylko 1/3 powiatów ma węzły? Czy jest jakiś obowiązek prawny?
 4 
odpowiedz zgłoś
Świetna wiadomomość Zabawki mamy coraz lepsze, tylko bez wiarygodnych danych to ciągle będą zabawki dla dużych dzieciaków.
 5 
odpowiedz zgłoś
Dla przypomnienia... usługa oferująca "Dane o charakterze katastralnym" oferuje tylko "działki"przekazane" przez ARiMR, które służą do kontroli dopłat rolnych. I nie były i jak widać nie będą zgodne z EGiB. Nie są z nimi tożsame i nie bazują na węzłach IIP funkcjonujących w ODGiKa-ch.
 1 
odpowiedz zgłoś
znawca węzły miały być. Wyszło jak wyszło: http://tnij.org/wezly-wkrotce
odpowiedz zgłoś
smutny pan, bardzo dobry przykład http://postimg.org/image/j5cz2h8t9/ - trafione w sedno
 3 
odpowiedz zgłoś
dane, Geoportal krajowy nie prezentuje danych katastralnych z powiatów, bo niby jak ma to robić skoro tylko ok 130 powiatów na 370 uruchomiło usługi sieciowe WMS i zbudowało węzły katastralne. Dane katastralne w geoportalu to fikcja nie mająca nic wspólnego ze stanem faktycznym.
 5 
odpowiedz zgłoś
rączki można owszem, ale raz, że nie mogę wejść na podstronę tego newsa, bo adres nieprawidłowy, a dwa czy przy działce będę miał jej aktualność, czy po prostu "cośtam zaktualizowalismy"? - oto przykład danych aktualnych na tle danych z WMS z powiatu http://postimg.org/image/j5cz2h8t9/ numery działek się może i zgadzają ale kształty? hmmm
 1 
odpowiedz zgłoś
można się czepiać jak ktos napisze głupotę ale trzeba też pooglądać aktualności z goeportalu konkretnie "(07.11.2014) Aktualizacja danych o charakterze katastralnym - Usługi".
 1 
odpowiedz zgłoś
a jaka jest aktualnośc danych? Dane ewidencyjne są szybkozmienne. Czy obrazki są generowane codziennie? I jak wygląda obecnie aktualność danych dla działek w geoportalu? Czy to nie jest tak, że cieszymy się, że podziały sprzed pięciu lat będą teraz działać szybciej?:)
 1 
odpowiedz zgłoś
WMTS Do czego i komu te OBRAZKI są potrzebne? Gdzie można szukać i znaleźć odpowiedź?
 1 
odpowiedz zgłoś
bravo Mam pytanie: jaka będzie cykliczność aktualizacji tych obrazków/kafelek? Czy jak obecnie stan "katastru" będzie prezentowany z dwu/trzyletnim opóźnieniem...? Przecież w skali kraju aktualizacji podlega setki, jeśli nie tysiące działek... Kiedy aktualna informacja będzie dostępna w geoportal.gov.pl? Gdzie ta nasza infrastruktura informacji przestrzennej... chyba nie zastąpi jej generowanie kafelków raz na dwa lata...
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
to wmts można wyszukiwać - no zobaczcie codziennie czegoś nowego się dowiaduje. Przeszukam sobie obrazki. Jeszcze szybciej.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS