Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-24| GIS, Teledetekcja

Geoida w służbie ekologii i nowym technologiom

W ramach grantu rektorskiego studenci PW zrzeszeni w trzech kołach naukowych wykonali interdyscyplinarny projekt, którego celem jest opracowanie metodyki służącej wyznaczaniu odpowiednich obszarów dla lokalizacji inwestycji fotowoltaicznych oraz przeprowadzenie analiz przestrzennych dla wybranych pól testowych.


Geoida w służbie ekologii i nowym technologiom <br />
fot. Wojciech Stolarski
fot. Wojciech Stolarski
W pracach brali udział: Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida”, Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW oraz Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej PW.

Istotnym etapem projektu, za który odpowiadali studenci z Geoidy, było wybranie trzech pól testowych o powierzchni ok. 1 km kw. każde. Obszary te rozmieszczono na terenie całego kraju (Grybów, Łęczna oraz Płock), a następnie szczegółowo wyselekcjonowano ich fragmenty pod względem czynników znacząco wpływających na lokalizację farm fotowoltaicznych, takich jak ukształtowanie terenu oraz długofalowe prognozy meteorologiczne, które zostały pozyskane z zasobów IMGW. Do realizacji zadań wykorzystano technologię UAS (Unmanned Aerial System) w połączeniu z metodą satelitarną GNSS-RTK.

Na wybranych wcześniej polach testowych wykonano pomiary RTK z wykorzystaniem poprawek udostępnionych przez firmę TPI, w celu wykonania profili terenu. Następnie z pomocą firmy Geotronics Polska przeprowadzono naloty fotogrametryczne przy użyciu drona Trimble UX5, który wykonał zdjęcia z pikselem terenowym rzędu 4 cm.

Po zakończeniu prac pomiarowych uczestnicy grantu odbyli szkolenie przeprowadzone przez Krzysztofa Bakułę oraz Wojciecha Ostrowskiego z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej PW w zakresie opracowania danych uzyskanych z nalotu, których wynikiem będą numeryczne modele terenu, numeryczne modele pokrycia terenu oraz cyfrowe ortofotomapy. Następnymi zadaniami będą: porównanie wyników opracowania z danymi archiwalnymi (pozyskanymi z CODGiK-u), analiza dokładności różnych modeli NMT i NMPT oraz ostatecznie analiza przydatności modeli terenu pod kątem budowy farm fotowoltaicznych, poprzez określenie warunków minimalnej ekonomicznej opłacalności i zastosowania narzędzi GIS.


Grybów – zdjęcie z drona

Planowane jest również szkolenie, które przeprowadzi firma Esri Polska w środowisku oprogramowania ArcGIS. W jego trakcie poruszone zostaną problemy analiz przestrzennych związanych z nasłonecznieniem. Głównym celem szkolenia będzie pomoc w jak najwłaściwszym wyznaczeniu obszaru odpowiedniego pod farmę słoneczną. Badania będą bazowały na szerokim spektrum czynników oraz pomogą w przeanalizowaniu potencjalnej produkcji energii elektrycznej, stworzeniu map potencjału słonecznego, jak również w oszacowaniu oszczędności dla miasta, wynikających z wykorzystania energii fotowoltaicznej.

Otrzymane modele terenu zostaną przekazane również jednostkom współdzielącym grant w celu wykonania kolejnych szczegółowych analiz pod kątem m.in. warunków glebowych, nachylenia terenu, warunków pogodowych (stopnia nasłonecznienia) oraz odległości od obiektów mogących niekorzystnie wpływać na dostęp promieni słonecznych. Projektem zainteresowali się przedstawiciele samorządu terytorialnego Płocka. Obecnie trwają rozmowy nad zaplanowaniem współpracy i wkomponowaniem projektu w koncepcje SmartCity, czyli idealnego, samowystarczalnego miasta.

Materiały zgromadzone podczas sesji pomiarowych i zobrazowań fotogrametrycznych posłużą do dalszego ich wykorzystywania jako materiał dydaktyczny.

W imieniu Stowarzyszenia Studentów „Geoida”, chcielibyśmy serdecznie podziękować pracownikom Wydziału Geodezji i Kartografii PW, dr. hab. inż. Jerzemu Chmielowi, dr. inż. Tomaszowi Olszakowi, dr. hab. inż. Dariuszowi Gotlibowi, prof. PW oraz mgr inż. Annie Fijałkowskiej za pomoc w realizacji projektu.

Przemysław Kapeluszny (Stowarzyszenie Studentów WGiK PW ?Geoida?)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS