wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-19| Geodezja

Jak opracować obserwacje geodezyjne?

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ukazała się książka Zbigniewa Wiśniewskiego „Zaawansowane metody opracowania obserwacji geodezyjnych z przykładami”.


Jak opracować obserwacje geodezyjne?
W publikacji przedstawiono teorie wybranych metod estymacji w kontekście ich zastosowań do opracowania obserwacji geodezyjnych. Wybór metod oraz sposób ich prezentacji wynika z doświadczeń autora uzyskanych zarówno w pracy badawczej, jak i dydaktycznej. Niektóre fragmenty książki opracował na podstawie swoich wcześniejszych publikacji. Dotyczy to głównie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, zasad wyznaczania estymatorów kwadratowych oraz metod wyrównania wyprowadzanych z zastosowaniem probabilistycznych modeli błędów pomiaru.

Wiele omawianych w książce problemów, chociaż w mniej zaawansowanym ujęciu teoretycznym, jest wykładanych podczas studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia w ramach przedmiotu „zaawansowane metody opracowania obserwacji”. Książka może więc ułatwić studiowanie przedstawianych tam zagadnień. Tym bardziej, że po każdym z jej podstawowych rozdziałów zamieszczone są przykłady ilustrujące sposoby praktycznego zastosowania prezentowanej teorii.

Książka jest jednak kierowana przede wszystkim do młodych pracowników naukowych. Można mieć nadzieję, że ta pozycja pomoże w pracy twórczej także doświadczonym badaczom, lecz niekoniecznie zajmującym się teorią opracowania obserwacji. Obszerne fragmenty rozdziału pierwszego i drugiego nawiązują do zasad klasycznego rachunku wyrównawczego. Pozwala to na płynne wprowadzenie czytelnika do studiowania bardziej zaawansowanych metod estymacji i, budowanych na ich podstawie, współczesnych metod opracowania obserwacji geodezyjnych.

Książka liczy 496 stron. Można ją kupić w Księgarni Geoforum.pl za 44,10 zł.

Źródło: UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jak opracować obserwacje geodezyjne? Po pierwsze, dopasować daty pomiaru do daty wystawienia LICENCJI :) Przecież zbrodnią byłoby pomierzyć cokolwiek dwa dni PRZED wydrukowaniem tej magicznej kartki! Wszystkie dane byłyby NIElegalne, NIEdokładne i NIEładne! A reszta - nieważne.
 7 
 1 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS