wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-19| Geodezja, Prawo, Przetargi

Co z najniższą ceną w geodezji?

Dziś (19 listopada) mija równo miesiąc od wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która miała znieść dyktat najniższej ceny w przetargach. Czy tak się stało w zamówieniach geodezyjnych i kartograficznych?


Co z najniższą ceną w geodezji?

Przypomnijmy, że nowe przepisy zakładają, iż cena nie może być już jednym kryterium wyboru ofert. Wyjątkiem są jedynie te przetargi, gdzie „przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe”. Już w trakcie prac nad nowelizacją przedsiębiorcy podkreślali jednak, że zapis ten jest wyjątkowo mętny i będzie przez zamawiających nadużywany. Podobne obawy mieli także przedstawiciele organizacji geodezyjnych – Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej, o czym pisaliśmy na Geoforum.pl.

A jak wygląda realizacja zapisów nowelizacji w praktyce? Analiza większych przetargów geodezyjnych ogłoszonych w ciągu ostatniego miesiąca w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE nie nastraja optymistycznie. Wciąż niepodzielnie rządzi tu najniższa cena. Z furtki zostawionej przez ustawodawcę skorzystali m.in.: GUGiK (zamówienie na mapy hydrograficzne), ARiMR (ortofotomapa dla LPIS), województwo mazowieckie (VII tura konwersji zasobu geodezyjnego) czy Agencja Nieruchomości Rolnych (regulacja stanów prawnych nieruchomości).

Zaskakiwać może fakt, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przetargach o niższej wartości, publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. W ciągu ostatniego miesiąca ogłoszono tu kilkadziesiąt przetargów związanych z geodezją – np. na modernizację EGiB czy osnowy, zakładanie baz BDOT500 i GESUT, a także na wykonanie podziałów czy rozgraniczeń.

Na 23 przeanalizowane przez nas zamówienia aż w 18 przypadkach cena nie jest jedynym kryterium. Oprócz niej zamawiający bierze pod uwagę przede wszystkim termin wykonania zamówienia, a w niektórych przypadkach jest to okres gwarancji.

Warto jednak zaznaczyć, że ranga kryterium ceny wciąż pozostaje bardzo wysoka. Decyduje ona o udzieleniu zamówienia na ogół w ponad 90%, czasem nawet w 98%. Tylko w wyjątkowych przypadkach jest to 80%. Dodajmy jednak, że jest to zgodne z najnowszymi wytycznymi Urzędu Zamówień Publicznych. „Cena może, a nawet powinna w dalszym ciągu stanowić podstawowe i najważniejsze kryterium udzielenia zamówienia” – czytamy w stanowisku UZP.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
35 dni?? hihihehehaha.......chyba w afryce na zasadzie wypuszczenia strzały z łuku...dobre sobie
odpowiedz zgłoś
Kryteria ceny Ostatnio widziałem przetarg w którym kryteriami oceny oferty jest cena - 95% i termin wykonania 5 %. Za skrócenie i tak krótkiego czasu wykonania o 5 dni mamy 2,5% a o 10 dni 5%. W zwiazku z tym, ze brak jest terminów na wydanie dukumentów, sprawdzenia dokumentacji i jej uwierzytelnienie, jest to całkowita fikcja. Zamawiajacy "odbije" to sobie naliczając odsetki od nieterminowego wykonania pracy. Przetarg dotyczy podziałów nieruchomości. Ostateczny termin wykonania całości prac to 35 dni kalendarzowych.
odpowiedz zgłoś
Efekt niskich cen widzimy w ostatnich wyborach samorządowych i ich super oprogramowaniu. Czy Wy ludzie odpowiedzialni za te DURNE ustawy i inne akty prawne naprawdę jesteście aż tak pozbawieni rozumu ?!
 3 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS