Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-11-19| Geodezja, Prawo, Przetargi

Co z najniższą ceną w geodezji?

Dziś (19 listopada) mija równo miesiąc od wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która miała znieść dyktat najniższej ceny w przetargach. Czy tak się stało w zamówieniach geodezyjnych i kartograficznych?


Co z najniższą ceną w geodezji?

Przypomnijmy, że nowe przepisy zakładają, iż cena nie może być już jednym kryterium wyboru ofert. Wyjątkiem są jedynie te przetargi, gdzie „przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe”. Już w trakcie prac nad nowelizacją przedsiębiorcy podkreślali jednak, że zapis ten jest wyjątkowo mętny i będzie przez zamawiających nadużywany. Podobne obawy mieli także przedstawiciele organizacji geodezyjnych – Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej, o czym pisaliśmy na Geoforum.pl.

A jak wygląda realizacja zapisów nowelizacji w praktyce? Analiza większych przetargów geodezyjnych ogłoszonych w ciągu ostatniego miesiąca w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE nie nastraja optymistycznie. Wciąż niepodzielnie rządzi tu najniższa cena. Z furtki zostawionej przez ustawodawcę skorzystali m.in.: GUGiK (zamówienie na mapy hydrograficzne), ARiMR (ortofotomapa dla LPIS), województwo mazowieckie (VII tura konwersji zasobu geodezyjnego) czy Agencja Nieruchomości Rolnych (regulacja stanów prawnych nieruchomości).

Zaskakiwać może fakt, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przetargach o niższej wartości, publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. W ciągu ostatniego miesiąca ogłoszono tu kilkadziesiąt przetargów związanych z geodezją – np. na modernizację EGiB czy osnowy, zakładanie baz BDOT500 i GESUT, a także na wykonanie podziałów czy rozgraniczeń.

Na 23 przeanalizowane przez nas zamówienia aż w 18 przypadkach cena nie jest jedynym kryterium. Oprócz niej zamawiający bierze pod uwagę przede wszystkim termin wykonania zamówienia, a w niektórych przypadkach jest to okres gwarancji.

Warto jednak zaznaczyć, że ranga kryterium ceny wciąż pozostaje bardzo wysoka. Decyduje ona o udzieleniu zamówienia na ogół w ponad 90%, czasem nawet w 98%. Tylko w wyjątkowych przypadkach jest to 80%. Dodajmy jednak, że jest to zgodne z najnowszymi wytycznymi Urzędu Zamówień Publicznych. „Cena może, a nawet powinna w dalszym ciągu stanowić podstawowe i najważniejsze kryterium udzielenia zamówienia” – czytamy w stanowisku UZP.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama