|2014-11-18|
GIS, Teledetekcja, Instytucje
Polska w Grupie ds. Obserwacji Ziemi
5 listopada kierownictwo międzynarodowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi (GEO – Group on Earth Observations) zaakceptowało wniosek ministra środowiska Macieja Grabowskiego i przyjęło Polskę w poczet członków tej organizacji. Tym samym liczba krajów uczestniczących w pracach GEO wzrosła do 95.
Grupa ds. Obserwacji Ziemi została utworzona jako organizacja mająca na celu prowadzenie kompleksowej obserwacji naszej planety. Koordynuje ona działania licznych agencji rządowych i innych instytucji, przez co zapewnia efektywność w tworzeniu nowych projektów i rozwiązań w ramach dziewięciu priorytetowych obszarów: katastrofy, zdrowie, energia, klimat, rolnictwo, ekosystem, bioróżnorodność, wody i atmosfera.
Udział w pracach GEO ułatwia dostęp do globalnych danych i informacji o Ziemi, te zaś stanowią cenną podstawę do podejmowania decyzji w sprawach ochrony środowiska i wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju, poprawy warunków życia oraz wspierania innowacyjności i wzrostu gospodarczego w skali globalnej. Szanse i korzyści, jakie daje udział w pracach GEO, to przede wszystkim: • szerokie otwarcie nowych kontaktów i zwiększenie możliwości działania na forum międzynarodowym; • nowe możliwości udziału w inicjatywach regionalnych i globalnych; • dostęp do nowych danych i informacji, a tym samym możliwość rozbudowy baz użytkownika; • lepszy dostęp do środków finansowych na tego typu działalność (mechanizmy finansowania projektów GEO, są takie same jak w 7. Programie Ramowym UE i programie Horyzont 2020).
Państwowy Instytut Geologiczny był jednym z inicjatorów włączenia Polski do GEO. Teraz, dzięki szerszemu dostępowi do informacji wytwarzanych przez GEO, PIG-PIB może osiągnąć liczne korzyści i uzyskać lepsze wyniki badań. Szczególnie dotyczy to kwestii geozagrożeń, adaptacji do zmian klimatu, bezpiecznych źródeł energii oraz gospodarki wodnej. Aktywny udział w realizacji projektów związanych z obserwacjami Ziemi będzie też szansą dla pracowników PIG na dostęp do nowoczesnych i innowacyjnych technologii.
Dyrektor sekretariatu Międzyrządowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi Barbara J. Ryan i kierownik Działu Współpracy Zagranicznej PIG-PIB Tomasz Nałęcz w trakcie rozmów o możliwościach współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii obserwacji środowiska naturalnego (fot. Jacek Kocyła)
Tomasz Nałęcz (PIG-PIB)
|