wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-11-18| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Polska w Grupie ds. Obserwacji Ziemi

5 listopada kierownictwo międzynarodowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi (GEO – Group on Earth Observations) zaakceptowało wniosek ministra środowiska Macieja Grabowskiego i przyjęło Polskę w poczet członków tej organizacji. Tym samym liczba krajów uczestniczących w pracach GEO wzrosła do 95.


Polska w Grupie ds. Obserwacji Ziemi

Grupa ds. Obserwacji Ziemi została utworzona jako organizacja mająca na celu prowadzenie kompleksowej obserwacji naszej planety. Koordynuje ona działania licznych agencji rządowych i innych instytucji, przez co zapewnia efektywność w tworzeniu nowych projektów i rozwiązań w ramach dziewięciu priorytetowych obszarów: katastrofy, zdrowie, energia, klimat, rolnictwo, ekosystem, bioróżnorodność, wody i atmosfera.

Udział w pracach GEO ułatwia dostęp do globalnych danych i informacji o Ziemi, te zaś stanowią cenną podstawę do podejmowania decyzji w sprawach ochrony środowiska i wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju, poprawy warunków życia oraz wspierania innowacyjności i wzrostu gospodarczego w skali globalnej. Szanse i korzyści, jakie daje udział w pracach GEO, to przede wszystkim:
• szerokie otwarcie nowych kontaktów i zwiększenie możliwości działania na forum międzynarodowym;
• nowe możliwości udziału w inicjatywach regionalnych i globalnych;
• dostęp do nowych danych i informacji, a tym samym możliwość rozbudowy baz użytkownika;
• lepszy dostęp do środków finansowych na tego typu działalność (mechanizmy finansowania projektów GEO, są takie same jak w 7. Programie Ramowym UE i programie Horyzont 2020).

Państwowy Instytut Geologiczny był jednym z inicjatorów włączenia Polski do GEO. Teraz, dzięki szerszemu dostępowi do informacji wytwarzanych przez GEO, PIG-PIB może osiągnąć liczne korzyści i uzyskać lepsze wyniki badań. Szczególnie dotyczy to kwestii geozagrożeń, adaptacji do zmian klimatu, bezpiecznych źródeł energii oraz gospodarki wodnej. Aktywny udział w realizacji projektów związanych z obserwacjami Ziemi będzie też szansą dla pracowników PIG na dostęp do nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

Dyrektor sekretariatu Międzyrządowej Grupy ds. Obserwacji Ziemi Barbara J. Ryan i kierownik Działu Współpracy Zagranicznej PIG-PIB Tomasz Nałęcz w trakcie rozmów o możliwościach współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii obserwacji środowiska naturalnego (fot. Jacek Kocyła)

Tomasz Nałęcz (PIG-PIB)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt