Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-17| GNSS, Edukacja

Polscy naukowcy zbadają przydatność EGNOS na morzu

Specjaliści z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie wygrali ogólnoeuropejski konkurs na wykonanie prac badawczo-rozwojowych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach projektu EMPONA chcą zwiększyć możliwość zastosowania EGNOS w nawigacji morskiej.


Polscy naukowcy zbadają przydatność EGNOS na morzu <br />
fot. JK
fot. JK

– EGNOS to europejski system wspomagający satelitarne systemy nawigacyjne, w tym GPS. Podaje nie tylko poprawki do pozycji GPS, zmniejszając jego błąd z ok. 10 m do 1 m, ale również informuje o maksymalnym przewidywanym błędzie pozycji i tym samym zwiększa dokładność i wiarygodność danych lokalizacyjnych. Do tej pory wspierał przede wszystkim nawigację lotniczą. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna chce zwiększyć jego zastosowanie w obszarze morskim. EGNOS ma być szczególnie istotny w operacjach portowych, gdzie zwiększy ich bezpieczeństwo – mówi dr hab. Lucjan Gucma, kierownik projektu EMPONA i dyrektor Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego szczecińskiej Akademii Morskiej.

Celem projektu EMPONA jest określenie możliwości zastosowania systemu EGNOS w dziedzinie nawigacji morskiej, a w szczególności na akwenach portowych. Praca naukowców będzie się składała z dwóch głównych części:
1) eksperymentalnej – realizowanej na m/s Nawigator XXI, na którym partner Akademi, niemiecka agencja DLR, przeprowadzi sesję pomiarową określania położenia statku;
2) symulacyjnej – realizowanej na symulatorze mostka w Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego uczelni (na elektronicznych mapach nawigacyjnych symulowane będą parametry pomiarów EGNOS przeprowadzone na statku).

Realizacja projektu ruszyła na początku listopada. Trwać będzie 16 miesięcy, a budżet przedsięwzięcia wynosi 250 tys. euro.

Źródło: Akademia Morska w Szczecinie


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS