Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-14| Teledetekcja

Na tropie olbrzyma

W listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA – w ramach kolejnego odcinka Szkoły Interpretacji – szukamy śladów pozostawionych przez lądolód. Autorka artykułu, Agnieszka Ptak, posługuje się w tym celu lidarowym numerycznym modelem terenu (NMT), który ujawnia wiele interesujących faktów na temat historii.


Na tropie olbrzyma <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
Przenosimy się na styk trzech mezoregionów wyznaczonych przez prof. Jerzego Kondrackiego: Wysoczyzny Polanowskiej, Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Bytowskiego. Geomorfologicznie jest to podstrefa wewnętrznej moreny kemowej. Badany obszar ma charakter młodoglacjalny. Mówimy tu o pozostałoś­ciach po fazie pomorskiej ostatniego zlodowacenia – bałtyckiego.

Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec dolinę Radwi (A), która jest częścią Pradoliny Pomorskiej. Pradoliny powstawały u czoła lądolodu, odprowadzając wzdłuż niego wody zarówno z topniejącego lodowca, jak i te z rzek płynących z przeciwnej strony (z południa), napotykających na swojej drodze ogromną barierę. W samej dolinie wyraźnie zaznacza się kilka teras, w tym terasa nadzalewowa (a-I) wznosząca się ok. 10 met­rów ponad dno oraz wyżej położona terasa sandrowa (a-II). Co ciekawe, na tej pierwszej, w obrębie doliny rzeki Drężnianki, możemy dostrzec wyraźnie zarysowaną dolinę „zawieszoną” rzeki, która niegdyś mocno meandrowała (B). Na wschód od tego miejsca, po drugiej stronie, głęboką rynną wcina się kolejna pozostałość po drążących wodach lądolodu (C). Często takie rynny pozostawały zamknięte, tworząc charakterystyczne dla rzeźby polodowcowej jeziora rynnowe. Z nowszych form możemy wymienić relatywnie świeże formy eoliczne – piaski wydmowe (D) oraz liczne wąwozy i dolinki denudacyjne (E), ostro rozcinające strome krawędzie wysoczyzn, które są wynikiem procesów zachodzących na odsłoniętych już przez lądolód, a jeszcze niepokrytych roślinnością stokach. O ich młodszym wieku świadczy wyrazistość krawędzi...

W numerze ponadto:
• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji
• Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik
• Rolę geodezji w kształtowaniu przestrzeni podkreśla Zenon Marzec
• Otwartość się opłaca – GISforum 2014
• Intergeo 2014 – największe targi geodezyjne na świecie
• Ilu nowych studentów geodezji i kartografii? Wyniki rekrutacji na wyższe uczelnie 2014/2015

Listopadowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS