wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-13| Geodezja, Instytucje

Przyczynek do dyskusji o samorządzie geodetów i kartografów

Zespół Roboczy ds opracowania koncepcji samorządu zawodowego opublikował artykuł dr Katarzyny Walkowiak poświęcony Podstawom teoretycznym samorządu zawodowego geodetów i kartografów. Uczestnicy Zespołu liczą, że zainicjuje on szerszą dyskusję nad koniecznością powołania takiej organizacji.


Przyczynek do dyskusji o samorządzie geodetów i kartografów <br />
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)

W publikacji autorka wyjaśnia m.in., czym jest samorząd zawodowy, jaką pełni rolę w społeczeństwie obywatelskim oraz jaka jest jego historia w Polsce i miejsce w obecnym porządku prawnym. Wymienia także zalety, jakie wiązałyby się z powołaniem takiej instytucji dla zawodów geodety i kartografa. Są to m.in.: bardziej kompetentne niż w przypadku administracji państwowej dbanie o profesję, większe zaufanie obywateli, lepsza integracja środowiska czy szansa na tworzenie lepszego prawa. Rozprawia się także z mitem, że samorząd łamie podstawową zasadę wolności zrzeszania się.

Dr Katarzyna Walkowiak jest absolwentką politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunktem w Wyższej szkole Bankowej w Poznaniu oraz autorką i współautorką prac z zakresu samorządu gospodarczego i zawodowego.

Pobierz artykuł

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a ja jestem "za" samorządem -ale za takim który będzie miał siłę i chęci aby bronic geodetów i bronic dobrej roboty geodezyjnej.Za takim który utnie nieuczciwą konkurencję (urzędników).Nie rozumiem dlaczego piszecie o SGP-SGP to stowarzyszenie i niech dalej robi to co robi łacznie z grzybobraniami.Gdybysmy mieli samorząd nie byłoby "12 lipca".Administracja geodezyjna musi miec przeciwwagę inaczej zmutuje siebie i nas.Tylko Samorząd Zawodowy będzie miał mozliwosc skutecznego "nie jak i "tak".Tylko nasz samorząd moze nas wprowadzic pomiędzy inne samorządy budowlanców,architektów itd na równych prawach.
odpowiedz zgłoś
nie jest ważne jaki - ważne jest czyj. Czy SGP, czy PTG czy innych kolegów kłócących się między sobą o to kto z tego będzie brał kaskę.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ani świetny ten artykuł, ani konkretów. Jaki ma być samorząd? Moźe jednak ktoś przedstawi choćby zarys propozycji? Kto, co, jak i za ile?
 1 
odpowiedz zgłoś
elita to słowo - był u mnie hydraulik - nie jest elitą a za 10 minut pracy zgarnął 100zł, był kafelkarz za 2 godziny - 200zł. Co z tego że nawą kogoś elitą skoro zarabiać będzie mniej niż zawody powszechnie uznane za nieelitarne ? Rozumiem że poczucie przynależności do elity ma zrekompensować marne dochody ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Co do referatu Czytając ten świetny, notabene doskonale zatytułowany artykuł uświadomił mi, jak trafnie charakter naszego zawodu postrzegają ludzie spoza branży, a w szczególności osoby z cenzusem naukowym. Osobom wątpiącym zaś polecam dwa cytaty: Pierwszy: "Nie należy mylić prawa do zrzeszania się z prawem do zarządzania własnymi sprawami" i drugi: "Zawody zaufania publicznego... to elita społeczeństwa obywatelskiego". Zastanówmy się czy chcemy dążyć do tego, by należeć do elit typu "aristos", czy chcemy doświadczać już tak niskiego statusu naszego zawodu?
odpowiedz zgłoś
gdzie szukać Dyskusje na szerszym forum kończą się zazwyczaj zapytaniem o konkrety. W sprawie konkretów pisze się od kilkunastu lat choćby w prasie fachowej. Ze swej strony proponuję przeczytać mój artykuł opublikowany w "GEODECIE" nr. 12(199) z 2011 r. zatytułowany: "Dlaczego należy powołać samorząd zawodowy. Jeszcze jedna próba" Tam na stronach od 18 do 20 jest i historia, i obecna rzeczywistość. i wreszcie szczegóły, o które pyta mój przedmówca - Geodeta. O konkretach dot. samorządu pisano również w licznych referatach i wnioskach wielu konferencji w Pogorzelicy i na różnych sympozjach.
odpowiedz zgłoś
Samorzą Uważam, że samorząd w geodezji powoływany teraz to co najmniej 25lat za późno! Jednakże gdyby on wówczas powstał to zapewne niewielu z nas uzyskało by uprawnienia. Wystarczy spojrzeć na relację rodzinne panujące w innych samorządach zawodowych. Teraz powołany samorząd w geodezji niewiele wskóra - będzie kolejną instytucją po GGK, WING, GUGiK i ODGK represji geodetów. Nawet gdy dojdzie do utworzenia samorządu zawodowego to pewnie wyłoniony zostanie on ze struktur SGP. 25 lat temu gdy powstawały samorządy np. Adwokatów, Radców Prawnych czy Notariuszy - miały one realny wpływ na tworzone ustawy i regulowały relację liczby prawników mogących wykonywać zawód do pracy na rynku. Dziś jest nas uprawnionych chyba za dużo ... i ciągle przybywa. Więc nie wiem w jaki sposób utworzonemu samorządowi udało by się zagospodarować tylu geodetów. A członkowie komisji kwalifikacyjnych przy GGK będący członkami, prezesami SGP organizują kursy i rozdają uprawnienia... ręce opadają
 1 
odpowiedz zgłoś
Też polecam artykuł z linku poniżej. Podoba mi się argumentacja dotycząca kierunku pożądanych zmian w państwie. Nie rozbudowywanie prawa i tworzenie nowej administracji (samorządowej) a "ograniczenie zadań władz publicznych, biurokracji państwowej i inflacji prawa". Czyli zamiast tworzyć samorząd zlikwidujmy GUGiK. Czyżby powoływanie samorządu było próbą ratowania tej instytucji?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zespołowi roboczemu polecam: http://www.academia.edu/6980868/Dąbrowski_K._2013 _._O_statusie_samorządu_gospodarczego_i_zawodoweg o_w_Polsce_polemicznie._Roczniki_Nauk_Prawnych Autor im dłużej sam naukowo zajmuje się problematyką samorządu gospodarczego, tym więcej nabiera wątpliwości, co do jego roli w obecnym ustroju Polski.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Żadnej izby i innych takich obowiązkowych instytucji U urbanistów izby zderegulowano bo często kończyło się klanami rodzinnymi i towarzyskimi. Nie róbmy tego w geodezji. Można dobrowolnie wstępować do różnych organizacji geodezyjnej (SGP itd.), byle one były na tyle atrakcyjne i obiektywne, że sami geodezji będą do nich przychodzić. Ostatnie chaotyczne zmiany w przepisach i tzw. syndrom 12 lipca powinien w tym skutecznie pomóc.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Przeczytałem takie opracowania pisze się za kasę w 2 godziny. Nie pasaliśmy razem świnek więc może zacznij mi szanowny panie panować. Ponoć w samorządzie zachowuje się szacunek dla kolegów.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@b A przeczytałeś chociaż, czy jak zawsze wiesz lepiej?
 1 
odpowiedz zgłoś
nie ty będziesz mi mówił żebym milczał. Za cienkie masz uszka żeby mówić kto się nadaje do zawodu a kto nie. Tak właśnie będzie wyglądał tzw samorząd. Jakiś koleś będzie mówił innym co mają myśleć, robić i ile płacić i komu.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
@b i geodeta Przeczytajcie a potem piszcie. A jak nie utożsamiacie się z zawodem, to lepiej zmilknijcie. Widocznie nie nadajecie się do tego towarzystwa.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
nie dyskutuję o samorządzie GEODEZYJNYM z politologiem i humanistą. Szczególnie piszącym głównie cytatami oraz z nie udowodnionymi naukowo tezami.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jaki ma być ten samorząd? Czy są jakieś konkretne propozycje?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS