Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-12| Geodezja, Kataster

Geodezja w kształtowaniu przestrzeni

W listopadowym numerze GEODETY (już na rynku) Zenon Marzec pisze o działaniach, jakie mogą podjąć samorządy, aby przyczynić się (poprzez pracę geodetów) do naprawy niejednokrotnie bardzo nieracjonalnego układu przestrzennego. – Oczywiście zmiana tej sytuacji nie zawsze zależy od szeroko rozumianej działalności geodezyjnej, mamy jednak wiele instrumentów i sposobów, aby znacząco na nią wpływać – przypomina autor.


Geodezja w kształtowaniu przestrzeni
Przygotowanie dostatecznej liczby dostępnych – a więc tanich – działek budowlanych powinno być przy stymulowaniu rozwoju gospodarczego myślą przewodnią władz różnych szczebli, poczynając od centralnych, a kończąc na samorządowych w gminie.

Od najdawniejszych czasów miasta, osady, a nawet wsie zakładane były według pewnego porządku przestrzennego. Przez bardzo długie okresy te jednostki osadnicze rozwijały się stosunkowo powoli i harmonijnie, zachowując w zasadzie ten sam porządek przestrzenny. Ostatnio, szczególnie w obrębach dużych miast, następuje burzliwy rozwój różnego rodzaju budownictwa. Budownictwo to z powodu coraz mniejszej iloś­ci wolnych terenów w centrum lokalizuje się na peryferiach, bardzo często na terenach uprzednio wykorzystywanych na cele rolne lub leśne. Struktura włas­nościowa gruntów rolnych dla znacznego obszaru Polski (szczególnie obfitująca w wąskie i wydłużone działki) stanowi nie lada problem dla tworzenia pełnowartościowych terenów budowlanych. Zmiana przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego z terenów rolnych na budowlane powoduje ogromną presję na dokonywanie podziałów, sprzedaż, a następnie zabudowę takich terenów.

Pod naciskiem właścicieli zainteresowanych podziałem swojej i tylko swojej nieruchomości powstaje bardzo nieracjonalny układ przestrzenny. Także inwestorzy, zabudowując tereny w pogoni za zyskiem, nie zawsze dbają o ład przestrzenny, właściwe kształty działek, dojazdy itp. Jak wynika z rysunku 1, efekty nieskoordynowanego podziału nieruchomości są następujące:
• niewłaściwy układ komunikacyjny,
• nieracjonalne kształty wydzielanych działek,
• kłopoty z uzbrojeniem terenu,
• część terenu bezpowrotnie stracona dla zabudowy.

Obszar naszego kraju przecina coraz gęstsza sieć autostrad, dróg, kolei i innych inwestycji liniowych, które bardzo głęboko ingerują w przestrzenny układ nieruchomości, z zasady znacznie go pogarszając. Na domiar złego obecne przepisy często dopuszczają budowę trwałych ogrodzeń bez pozwolenia. Ogrodzenia te, nieraz bardzo solidne i kosztowne, wybudowane w granicach nieruchomości, skutecznie utrudniają, a nawet uniemożliwiają wszelkie późniejsze korekty linii rozgraniczających. Oczywiście poprawienie tej sytuacji nie zawsze zależy od szeroko rozumianej działalności geodezyjnej, mamy jednak wiele instrumentów i sposobów, aby znacząco na nią wpływać.

Dotychczasowe wysiłki uporządkowania sytuacji w zakresie podziałów nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę przynosiły różne efekty w zależności od tego, czy gmina potrafiła wykorzystać wszystkie istniejące możliwości, a mianowicie właściwie opracować i konsekwentnie realizować ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Chodzi głównie o ustalenie linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu, przede wszystkim ulic i dróg, a także o ustalenie zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane i ścisłe tych reguł przestrzeganie (niedopuszczanie wyjątków). To samo dotyczy wydawanych decyzji o warunkach zabudowy i zagos­podarowania terenu. Ważnym etapem, który gmina powinna kompleksowo zrealizować, jest geodezyjne opracowanie osi i linii rozgraniczających wszystkich dróg i ulic. Wyniki tego opracowania powinny być wykorzystywane przy realizacji ewentualnych późniejszych pojedynczych podziałów nieruchomości...

W numerze ponadto:

• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji
W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksandra Bujakiewicz, specjalistka w dziedzinie fotogrametrii
• Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik

• Na tropie olbrzyma – Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła interpretacji, cz. 9
• Otwartość się opłaca – GISforum 2014
• Intergeo 2014 – największe targi geodezyjne na świecie
• Ilu nowych studentów geodezji i kartografii? Wyniki rekrutacji na wyższe uczelnie 2014/2015

Listopadowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS