wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-03| Teledetekcja

Projekt dotyczący wykorzystania danych ALS wyróżniony

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła finalistów trzeciej edycji konkursu INTER, którego celem jest promowanie badań interdyscyplinarnych i rozwój umiejętności z zakresu popularyzowania nauki. W gronie dziewiętnastu nagrodzonych znalazł się Krzysztof Bakuła z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Projekt dotyczący wykorzystania danych ALS wyróżniony <br />
Krzysztof Bakuła
Krzysztof Bakuła
Udział w konkursie polega na zaprezentowaniu autorskiego projektu naukowego o charakterze interdyscyplinarnym. W zmaganiach mogą wziąć udział: doktoranci z polskich jednostek naukowych, doktorzy będący pracownikami naukowymi (do 6 lat po doktoracie) oraz absolwenci studiów doktoranckich (do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora).

Projekt zgłoszony przez pracownika WGiK PW – „Jak przeszukać las z powietrza – automatyzacja wykorzystania lotniczego skanowania laserowego w archeologii i geomorfologii” – dotyczy efektywnego i możliwie jak najbardziej automatycznego wykorzystania danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS) z projektu ISOK w opracowaniach specjalistów z innych dziedzin. Jak poinformował Geoforum.pl Krzysztof Bakuła, w planowanym projekcie przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wybranych kompleksów leśnych, na terenie których mogły zachować się nietknięte obiekty dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego. Dużą rolę w przedsięwzięciu będzie miało automatyczne przetwarzanie danych ALS, którego wynik zanalizują specjaliści w dziedzinie archeologii i geomorfologii. W skład interdyscyplinarnego zespołu wchodzić będą: Krzysztof Bakuła (PW), Wojciech Ostrowski (PW), dr Łukasz Bujak (PW) oraz dr Rafał Zapłata (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Popularnonaukowe prezentacje wszystkich finalistów będzie można obejrzeć 22 listopada br., od godziny 16.30, w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 w Warszawie. W trakcie finału każdy z młodych naukowców będzie miał pięć minut na przedstawienie swojego projektu badawczego. Prezentacje finalistów oceniać będzie kapituła konkursu. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w wysokości: 120 tys. zł (I nagroda), 100 tys. zł (II nagroda), oraz 80 tys. zł (III nagroda). Każda nagroda składa się z dwóch części – 80% stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% to indywidualne wsparcie dla laureata. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS