|2014-11-03|
GIS
Premiera QGIS 2.6
Popularne darmowe i otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w stabilnej wersji 2.6 „Brighton”.
Podobnie jak w poprzednim wydaniu, sporo drobnych zmian zaszło w kompozytorze map. Można tu na przykład wyłączyć widok wybranych warstw na wydrukach lub zablokować eksport/wydruk danej strony, jeśli jest pusta. W kompozytorze pozwolono ponadto na umieszczanie grafiki bezpośrednio z adresu URL, rozbudowano również opcje definiowania strzałek. Wiele zmian zaszło w edytorze tabel – nowością są m.in. możliwości: rozłożenia jednej tabeli na wielu stronach, ręcznej kontroli jej szerokości czy powtarzania nagłówka na następnych stronach (bądź zablokowania tej opcji). Sporo zmieniło się także w narzędziu do generowania siatek kartograficznych – można np. stosować wiele siatek o różnych właściwościach jednocześnie, rozbudowano ponadto opcje opisywania siatki.
Sporym ułatwieniem w kompozytorze mogą okazać się opcje rysowania linii pionowych/poziomych/pod kątem 45° (wystarczy przytrzymać klawisz shift przy edycji) czy generowania obiektów kwadratowych (również należy przytrzymać shift). Z kolei przytrzymując alt i naciskając strzałki, przesuwamy obiekt równo o jeden piksel. Wygodnym udoskonaleniem jest także możliwość zdefiniowania tolerancji snapowania (przyciągania kursora) w pikselach. QGIS 2.6 pozwala ponadto umieścić w kompozytorze więcej niż jedną mapę przeglądową (overview map) – dzięki temu można np. pokazać dany teren zarówno w ujęciu lokalnym, regionalnym, jak i globalnym (fot. poniżej).
Ale nowości nie ograniczają się wyłącznie do kompozytora. Ważną zmianą w wersji 2.6 jest internetowe repozytorium skryptów i modeli, z których pobieranie elementów odbywa się bezpośrednio z interfejsu QGIS-a. Całkowicie przepisano ponadto narzędzie Processing modeler (fot. poniżej) do łatwego tworzenia własnych procesów roboczych, rozbudowując je przy okazji o nowe funkcje. Jak zaznaczają twórcy nowego QGIS-a, mimo tych zmian zachowano kompatybilność wsteczną narzędzia, tak więc w wydaniu 2.6 wciąż można używać starych modeli.
Ciekawostką w edycji symbolizacji obiektów jest udoskonalone narzędzie losowo wybierające kolor – teraz powinno ono dobierać je tak, by bardziej się między sobą różniły. Jeśli jednak sami chcemy decydować o kolorach, ułatwi nam to nowe narzędzie do ich złożonego definiowania. Pozostając w temacie: zdaniem twórców jedną z najbardziej użytecznych nowości w QGIS 2.6 jest zmieniony przycisk do wyboru koloru oferujący m.in. rozwijane menu, próbki czy zdefiniowane kolory (fot. poniżej). Udoskonalenie to ma być szczególnie przydatne dla osób, które wykonują dużo kartograficznych prac. Z nowości warto także wymienić zmiany w legendzie – od teraz można np. automatycznie eliminować z legendy obiekty, które akurat nie są widoczne na mapie.
Pozostałe zmiany w QGIS 2.6 to m.in.: • udoskonalenia w eksporcie plików DXF, • opcja usuwania ostatniego punktu przy pomiarach powierzchni i odległości, • możliwość wykorzystania nowych typów wyrażeń, • udoskonalenia w kompozytorze HTML, • możliwość zwiększenia rozmiaru ikon do 64 px (przydatne np. przy korzystaniu z ekranów dotykowych), • możliwość wyboru, na jakiej warstwie chcemy identyfikować obiekty, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.
JK
|