|2014-10-30|
GNSS, Geodezja, Sprzęt
Nowa marka odbiorników RTK na polskim rynku
Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą ComNav Technology – producentem płyt głównych oraz odbiorników GNSS, oferta Art-Geo – polskiego dystrybutora urządzeń GNSS, wzbogaciła się właśnie o nowy geodezyjny odbiornik T300 GNSS.
Już na pierwszy rzut oka łatwo dostrzec, że jest to jeden z najmniejszych odbiorników dostępnych na polskim rynku. Wymiary obudowy to zaledwie 7,5 cm x 15,8 cm, a waga nie przekracza 0,95 kg razem z 2 bateriami. Dzięki temu instrument jest poręczny i wygodny podczas pracy w terenie. Przy tym użytkownik nie musi obawiać się przypadkowego uszkodzenia odbiornika, gdyż jest on odporny na upadki z wysokości 2 m oraz spełnia surowe normy pyło- i wodoszczelności IP67.
Jak zapewnia dystrybutor, T300 nie jest kolejnym „klonem”, lecz całkowicie nową konstrukcją, której silnikiem jest nowoczesna, zaawansowaną płyta główna – 256-kanałowa z serii K-Family marki ComNav. Technologia QUAN umożliwia pracę ze wszystkimi dostępnymi konstelacjami GNSS: GPS (L1/L2/L5), BeiDou (B1/B2/B3), GLONASS (L1/L2) lub tylko z wybraną pojedynczą konstelacją. Nie występuje więc problem braku możliwości wyznaczenia rozwiązania (tzw. fixa) z powodu zbyt małej liczby widocznych satelitów GPS. T300 już dzisiaj odbiera i nadaje korekty dla chińskiego systemu BeiDou i używa tych satelitów do fixa. Więcej wykorzystywanych satelitów to zapewnienie większej dokładności wyznaczania pozycji oraz możliwość pracy w miejscach niedostępnych dotychczas dla pomiarów satelitarnych.
ComNav T300 to nie tylko odbiornik ruchomy, ale także lekka, mobilna stacja bazowa. Każdy instrument posiada wbudowany nadawczo-odbiorczy modem radiowy o mocy 2 W. Dzięki temu bez konieczności używania zewnętrznego zasilania i zewnętrznego modemu radiowego możliwe jest nadawanie korekt RTK na odległość nawet do 4 km. Dysponując dwoma odbiornikami T300, bez żadnego dodatkowego osprzętu użytkownik może być całkowicie niezależny od płatnych sieci stacji referencyjnych.
T300 może pracować w terenie nieprzerwanie dzięki zasilaniu typu hot-swap. W jednej obudowie znajdują się bowiem dwie wytrzymałe baterie, przy czym w trakcie pracy odbiornik korzysta tylko z jednej z nich. Po rozładowaniu pierwszej następuje automatyczne przełączenie na drugą, bez przerywania pracy. W tym czasie możliwe jest wyjęcie rozładowanej baterii i rozpoczęcie jej ładowania. Warto zaznaczyć, że zużycie energii w trakcie pracy z trzema konstelacjami jednocześnie i radiem UHF wynosi zaledwie 2,85 W.
Źródło: Art-Geo
|