wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-27| Geodezja, GIS, Sprzęt, Instytucje

Górniczy system pomiarowy znów wyróżniony

Podczas VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji opracowany w Głównym Instytucie Górnictwa laserowy system pomiarowy został nagrodzony złotym medalem.


Górniczy system pomiarowy znów wyróżniony

Wyróżnione rozwiązanie zapewnia automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych. W jednej hermetycznej obudowie zintegrowano skaner laserowy 2D 360° i kamery 360°, jednostkę inercyjną (akcelerometr, żyroskop i magnetometr), odometr, rejestrator z anteną oraz laserowy dalmierz bezpieczeństwa. Urządzenie może pracować w wybuchowej metanowej atmosferze kopalnianej dzięki zastosowaniu obudowy przeciwwybuchowej i nowatorskiego rozwiązania autonomicznego zasilania.

W ocenie GIG system ten przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji, umożliwi również zdecydowaną poprawę warunków ruchowych i ekonomicznych. Pozwala także na automatyzację i skrócenie czasu pomiaru, a więc i kosztów rewizji szybów. Szczególnie rewizje starych i nieuzbrojonych szybów wiązały się dotychczas z zaangażowaniem znacznych środków technicznych i ogromnym ryzykiem dla pracowników zobowiązanych do przeprowadzenia tych prac.

To już kolejna nagroda dla tego systemu. Wynalazek GIG został już wyróżniony złotym medalem na targach wynalazczości w Brukseli i tytułem „Górniczy Sukces Roku 2013 r.”. Rozwiązanie zostało ponadto nagrodzone Laurem Innowacyjności 2013 przyznawanym przez Naczelną Organizację Techniczną.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS