wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-10-23| Geodezja, GIS, Instytucje

Więcej papierów przez cyfryzację

Wczoraj (22 października) w Sejmie wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski przedstawił stan informatyzacji administracji publicznej.


Więcej papierów przez cyfryzację

Jak relacjonuje PAP, badania MAC wykazały, że blisko co trzeci urząd samorządowy i 8% urzędów centralnych wciąż pracuje wyłącznie na papierowych wersjach dokumentów. Większość (3/5) realizuje system mieszany, w którym papierowy obieg dokumentów jest wspomagany przez system elektroniczny.

W 2/3 urzędów samorządowych komputery są spięte siecią, a w 12% działają w strukturze rozproszonej. Blisko 100% administracji państwowej ma ponadto zapewniony dostęp do internetu oraz kont poczty elektronicznej. Niemal wszystkie urzędy posiadają ponadto elektroniczną skrzynkę podawczą.

Intrygującym wnioskiem z raportu MAC jest to, że choć urzędy generalnie doceniają pozytywny wpływ informatyzacji, to – szczególnie w samorządach – informatyzacja paradoksalnie wiąże się dla nich ze wzrostem kosztów obsługi interesantów, większym obciążeniem urzędników oraz ze zwiększeniem liczby papierowych dokumentów. W ocenie Romana Dmowskiego to efekt niewystarczających kompetencji informatycznych oraz braków sprzętowych.

Z relacji PAP wynika ponadto, że wśród największych sukcesów w informatyzacji państwa wiceminister wymienił wdrożenie Geoportalu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
byłoby to zabawne gdyby nie to że te innowacje są niekiedy tak samo prawdziwe jak ten opis. I to już jest raczej smutne. Pana Dmowskiego zapytałbym o jego kompetencje informatyczne skoro ocenia innych i wrzuca wszystkich do tego samego wora. Może minister przyjrzy się np. działaniu ePUAPu czy niezawodności funkcjonowania geoportalu - gdy wchodzi się na niego na szkoleniu np. 15 osób - jak pięknie się składa. Może wtedy okaże się kto, czy i jakie kompetencje posiada.

Ja Cię :) !!! jak pięknie to ująłeś! :)

troll prawie dobrze powinieneś napisać - innowacyjna technologia o niespotykanej trwałości, która posiada wartość dodaną w postaci obniżenia bezrobocia jak również realizuje walor ekologiczny poprzez ochronę drzewostanu. Niewielkie opóźnienie czasowe w produkcji rekompensowane jest z nawiązką wyżej przedstawionymi zaletami. Prosimy o dofinansowanie EU.

A ja proponuję wydruki zastąpić kamiennymi tabliczkami! 1) są trwałe 2) w ten sposób nie wytniemy wszystkich drzew 3) zniknie bezrobocie! wystarczy przyuczyć kilka milionów bezrobotnych do rycia w kamieniu i będzie gites! 4) powstanie nowa, unikalna w skali UE gałąź przemysłu - "łupanie kamiennych tabliczek" A że dłużej? kogo to obchodzi!

Cyfryzacja Jeśli zadanie brzmi "cyfryzujemy wszystko bo jak telewizja jest cyfrowa to scyfryzujmy Polskę" to mamy taki stan jaki mamy. Gdyby zadanie przyjęte przez Rządzących brzmiało "by wszystkim pracowało się lepiej i szybciej" to rzeczywista realizacja tego zadania wpłynęłaby na ograniczenie papierologii. Notabene, to drugie zadani nie jest dobre dla urzędników. Mogłoby się okazać że wiele stanowisk jest niepotrzebnych, o to byłoby niewygodne. A zdanie z kompetencjami to strzał w dziesiątkę. Oczywiście chodzi o kompletny brak kompetencji decydentów kształtujących warunki techniczne do systemów informatycznych. Wszystkie te systemy mają spełniać wymagania SIWZu i obowiązującego prawa. A w mojej ocenie powinny być nisprzeczne z prawem i spełniać wymagania użytkowników, zdrowego rozsądku i warsztatu.

A w mojej ocenie A w mojej ocenie stwierdzenie, że braki sprzętowe i informatyczne powodują obciążenia samorządów są efektem oderwania od rzeczywistości rządzących.

taa absurd, nie cyfryzacja. Po co urzędnik ma pracować szybciej i lepiej? Pracę trzeba szanować!

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt