wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-22| GIS, Mapy

Odnawialne źródła energii w warszawskim geoportalu

Na których budynkach warto zainstalować panele słoneczne, gdzie warto zainwestować w geotermię – na te i podobne pytania pomaga odpowiedzieć nowy moduł stołecznego serwisu mapowego.


Odnawialne źródła energii w warszawskim geoportalu

Serwis OZE (odnawialne źródła energii) składa się z map: nasłonecznienia, geotermii niskotemperaturowej (wykorzystywanej przez pompy ciepła) oraz zasięgu ciepła sieciowego. Ta pierwsza podaje informacje na temat wartości nasłonecznienia (w kWh) na dachu wybranego budynku, uwzględniając efekt zacienienia od otaczającej zabudowy. Opracowanie na zlecenie miasta wykonał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej za 60 tys. zł.

Mapa geotermii niskotemperaturowej pokazuje natomiast średnią wartość współczynnika mocy cieplnej ziemi w wybranym punkcie.

Oba opracowania są połączone z kalkulatorem energetycznym, przy pomocy którego można oszacować opłacalność inwestycji w wybraną instalację OZE oraz płynące z tego korzyści ekologiczne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ~zbyszek "Do obliczeń przyjęto napromieniowanie bezpośrednie" - a niby jakie inne? Do map nasłonecznienia wykorzystuje się bezpośrednie (vide http://grass.osgeo.org/grass65/manuals/r.sun.html) . Do obliczeń wykorzystuje się dane aktynometryczne. Do takiego kalkulatora można wykorzystać dane dzienne, lub godzinowe (widać, że godzinowe, bo godzinowe są dane na wykresach) przemnożone przez promi. bezp. Dachy to nie problem - trzeba tylko w kalkulatorze dopisać nachylenie dachu. Dopiero byłby ryk, gdyby urząd tylko do takiej mapy zamówił model 3D miasta, który by pewnie z milion kosztował. Widać, że mapy użyte w kalkulatorze są danymi z mapa.um.warszawa.pl. Kto nie dowidzi jak Ty Zbyszku, niech sobie sprawdź kod źródłowy strony. A że wyszukiwarka googlowa? Może to powód tego, że projekt jest międzynarodowy (robiony przez jakieś RSA) finansowany z UE i skorzystali z aplikacji jaką pisali dla wszystkich miast? Geodezja z tą mapą ma tyle wspólnego, że serwuje dane. Zamawiała to ochrona środowiska.
odpowiedz zgłoś
mistrzostwo płaskie dachy, brak zieleni, "Do obliczeń przyjęto napromieniowanie bezpośrednie, czyli to które przy bezchmurnym niebie przechodzi przez atmosferę.. ", do tego nie potrafią podpiąć własnych map tylko dają googla. Kolejne zmarnowane 60 tys podatków. Rozsądni urzędnicy modlą się żeby taki trup nie wypadł z szafy, a warszawska geodezja reklamuje go jako wybitne osiągnięcie na swojej smętnej wystawie sklepowej i szczegółowo opisuje jak skrewiło robotę..
odpowiedz zgłoś
Do zainteresowany http://kalkulatorenergetyczny.um.warszawa.pl/index .php?q=informacje-dodatkowe#m1 - tutaj są informacje. Jedno przekłamanie to płaskie dachy (ale można ich nachylenie wpisać w kalkulatorze), drugie przekłamanie to brak zieleni. Jednometrowa dokładność chyba jest wystarczająca do zgrubnego zastosowania. Ogólnie to wygląda na narzędzie, które ma dać odpowiedź czy w ogóle warto o tym myśleć i zapraszać wykonawcę OZE do wstępnych pomiarów. Trzeba poczekać na informacje od ludzi, którzy zajmują się zawodowo instalacjami OZE.
odpowiedz zgłoś
Jaką to ma wiarygodność? Ktoś wie?
odpowiedz zgłoś
Krok w dobrym kierunku Co prawda analiza jest na budynkach bez pochyłych dachów (niech urząd zamówi jakiś model 3D - dzisiaj jest to o wiele tańsze niż lata temu), ale to krok w dobrym kierunku, ułatwiający Kowalskiemu podjęcie decyzji. Niech idą za tym dopłaty i jest szansa, że ludzie przestaną palić oponami w piecach bo nie będzie się to opłacało. Chociaż akurat to kwestia wychowania... Ale może...
odpowiedz zgłoś
:) Instytut zrobił mapę za 60 koła. A firma podwykonawcza intergrafu bierze 4mln. hmm
odpowiedz zgłoś
I bardzo fajnie :)
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS