Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-17| Mapy, Teledetekcja

Osuwiska pod lupą

W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zainteresowania numerycznymi modelami terenu w badaniach geologicznych. Wykorzystywane są one do interpretacji budowy geologicznej, jak również do analiz obecnie kształtujących się form morfologicznych. W październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA – w ramach kolejnego odcinka Szkoły Interpretacji – piszą na ten temat Krzysztof Karwacki i dr Tomasz Wojciechowski z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.


Osuwiska pod lupą <br />
fot. Wojciech Rączkowski
fot. Wojciech Rączkowski
Wraz z pojawieniem się wysokorozdzielczych danych LiDAR możemy mówić o dużym postępie w badaniach geologicznych i geomorfologicznych, zwłaszcza w analizach osuwisk. Dane laserowe stały się olbrzymim wsparciem w pracach inwentaryzacyjnych ruchów masowych, a także narzędziem umożliwiającym monitorowanie aktywności osuwisk.

Obszarem szczególnie narażonym na ruchy masowe w Polsce są Karpaty, gdzie występują dziesiątki tysięcy osuwisk. Sprzyja temu fliszowa budowa geologiczna, tektonika i znaczne deniwelacje terenu, szczególnie w połączeniu z intensywnymi i długotrwałymi opadami atmosferycznymi. Ostatnią „katastrofę osuwiskową” obserwowaliśmy w 2010 roku, kiedy to powstało bądź zostało uaktywnionych ponad 1500 obszarów osuwiskowych, powodując duże straty materialne. Jednym z takich miejsc jest reaktywowane osuwisko w miejscowości Szczepanowice na terenie gminy Pleśna, w powiecie tarnowskim (fot.). W wyniku tego zdarzenia zostały zniszczone budynki mieszkalne, gospodarcze, droga gminna, linie przesyłowe, a także pola uprawne i sady. W trakcie prac interwencyjnych prowadzonych przez Oddział Karpacki Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wyznaczono aktualny zasięg osuwis­ka i jego czoło, liczne skarpy i progi akumulacyjne, a także przejawy wód powierzchniowych. Osuwisko posiada bogatą w struktury deformacyjne powierzchnię i zmienne pokrycie, które często nastręcza geologom problemów na etapie prac inwentaryzacyjnych.

Dla osuwiska w Szczepanowicach PIG-PIB zlecił w trybie interwencyjnym również wykonanie lotniczego skanowania laserowego (ALS). Pomiar ten przeprowadziła firma MGGP Aero z Tarnowa w lipcu 2010 roku. Pomimo niesprzyjającego okresu wegetacyjnego udało się wygenerować NMT o dobrej jakoś­ci. Dane laserowe poddane zostały procesom interpretacyjnym, które skutkowały uszczegółowieniem mapy osuwiska. Analizy takie prowadzone są zgodnie z tradycyjnym podejściem do ruchów masowych, podczas których wykorzystuje się liczne wizualizacje NMT bazujące na zmiennym oświetleniu, zagęszczaniu poziomic, klasyfikacji spadków terenu, projekcji 3D czy stereoskopowej analizie rzeźby terenu...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS