Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-10-17| Prawo, Przetargi

Koniec dyktatu najniższej ceny?

W niedzielę (19 października) wchodzi w życie ważna nowelizacja Prawa zamówień publicznych. W zamierzeniu jej twórców ma ona rozwiązać problem nadmiernego stosowania kryterium ceny przy wyborze ofert.


Koniec dyktatu najniższej ceny?

Problem dyktatu najniższej ceny ma rozwiÄ…zać m.in. ograniczenie stosowania jej jako jedynego kryterium tylko do tych przypadków, w których „przedmiot zamówienia jest powszechnie dostÄ™pny oraz ma ustalone standardy jakoÅ›ciowe”. PrzedsiÄ™biorcy obawiajÄ… siÄ™ jednak, że ta furtka bÄ™dzie nadużywana (zobacz, co o nowelizacji Pzp sÄ…dzÄ… GIG oraz PGK).

BolÄ…czkÄ… zamówieÅ„ publicznych jest także stosowanie dumpingowych cen. Wprawdzie zamawiajÄ…cy może wezwać oferenta do wyjaÅ›nienia „rażąco niskiej ceny”, ale w praktyce jest to rzadko stosowany mechanizm. Teraz wykonawca bÄ™dzie musiaÅ‚ siÄ™ wytÅ‚umaczyć z podejrzanie taniej oferty zawsze wtedy, gdy jest taÅ„sza o 30% od wartoÅ›ci zamówienia lub Å›redniej arytmetycznej cen wszystkich zÅ‚ożonych ofert. Co ważne, obowiÄ…zek wykazania, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, ma teraz spoczywać na wykonawcy, a nie na zamawiajÄ…cym.

Jedną z metod obniżania cen ofertowych było zatrudnianie pracowników na tzw. umowach śmieciowych. Projekt nowelizacji zakłada tymczasem, że zamawiający będzie mógł wymóc na wykonawcy lub podwykonawcach zatrudnianie na etacie, o ile wymaga tego charakter pracy. Ponadto kalkulując swoją ofertę, wykonawca będzie musiał wziąć pod uwagę płacę minimalną.

Nowelizacja ma także ograniczyć handel referencjami. Zakłada bowiem, że podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia wykonawcy swoich zasobów technicznych, finansowych czy ekonomicznym, odpowiada solidarnie z wykonawcą za szkodę zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów.

Projekt ma ponadto zwalczyć składanie tzw. ofert pozornych lub nierealnych poprzez zatrzymywanie wadium, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie złożył wymaganych dokumentów lub oświadczeń.

ZmianÄ… oczekiwanÄ… przez przedsiÄ™biorców jest wprowadzenie waloryzacji wartoÅ›ci kontraktów w przypadku zmiany stawki podatku VAT, wysokoÅ›ci pÅ‚acy minimalnej czy skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne. Przepis ten dotyczy jednak w wyÅ‚Ä…cznie umów na okres dÅ‚uższy niż rok. Projekt uchyla ponadto tzw. czarnÄ… listÄ™ wykonawców, prowadzonÄ… przez prezesa UZP, co – w ocenie przedsiÄ™biorców – byÅ‚o podstawÄ… do szykanowania wykonawców. Nowela zakÅ‚ada również, że prezes UZP bÄ™dzie przygotowywać i upowszechniać wykazy dobrych praktyk i tworzyć wzorce dokumentów, z których mogliby korzystać zamawiajÄ…cy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama