|2014-10-17|
Prawo, Przetargi
Koniec dyktatu najniższej ceny?
W niedzielę (19 października) wchodzi w życie ważna nowelizacja Prawa zamówień publicznych. W zamierzeniu jej twórców ma ona rozwiązać problem nadmiernego stosowania kryterium ceny przy wyborze ofert.
Problem dyktatu najniższej ceny ma rozwiÄ…zać m.in. ograniczenie stosowania jej jako jedynego kryterium tylko do tych przypadków, w których „przedmiot zamówienia jest powszechnie dostÄ™pny oraz ma ustalone standardy jakoÅ›ciowe”. PrzedsiÄ™biorcy obawiajÄ… siÄ™ jednak, że ta furtka bÄ™dzie nadużywana (zobacz, co o nowelizacji Pzp sÄ…dzÄ… GIG oraz PGK).
BolÄ…czkÄ… zamówieÅ„ publicznych jest także stosowanie dumpingowych cen. Wprawdzie zamawiajÄ…cy może wezwać oferenta do wyjaÅ›nienia „rażąco niskiej ceny”, ale w praktyce jest to rzadko stosowany mechanizm. Teraz wykonawca bÄ™dzie musiaÅ‚ siÄ™ wytÅ‚umaczyć z podejrzanie taniej oferty zawsze wtedy, gdy jest taÅ„sza o 30% od wartoÅ›ci zamówienia lub Å›redniej arytmetycznej cen wszystkich zÅ‚ożonych ofert. Co ważne, obowiÄ…zek wykazania, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, ma teraz spoczywać na wykonawcy, a nie na zamawiajÄ…cym.
Jedną z metod obniżania cen ofertowych było zatrudnianie pracowników na tzw. umowach śmieciowych. Projekt nowelizacji zakłada tymczasem, że zamawiający będzie mógł wymóc na wykonawcy lub podwykonawcach zatrudnianie na etacie, o ile wymaga tego charakter pracy. Ponadto kalkulując swoją ofertę, wykonawca będzie musiał wziąć pod uwagę płacę minimalną.
Nowelizacja ma także ograniczyć handel referencjami. Zakłada bowiem, że podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia wykonawcy swoich zasobów technicznych, finansowych czy ekonomicznym, odpowiada solidarnie z wykonawcą za szkodę zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów.
Projekt ma ponadto zwalczyć składanie tzw. ofert pozornych lub nierealnych poprzez zatrzymywanie wadium, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie złożył wymaganych dokumentów lub oświadczeń.
ZmianÄ… oczekiwanÄ… przez przedsiÄ™biorców jest wprowadzenie waloryzacji wartoÅ›ci kontraktów w przypadku zmiany stawki podatku VAT, wysokoÅ›ci pÅ‚acy minimalnej czy skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne. Przepis ten dotyczy jednak w wyÅ‚Ä…cznie umów na okres dÅ‚uższy niż rok. Projekt uchyla ponadto tzw. czarnÄ… listÄ™ wykonawców, prowadzonÄ… przez prezesa UZP, co – w ocenie przedsiÄ™biorców – byÅ‚o podstawÄ… do szykanowania wykonawców. Nowela zakÅ‚ada również, że prezes UZP bÄ™dzie przygotowywać i upowszechniać wykazy dobrych praktyk i tworzyć wzorce dokumentów, z których mogliby korzystać zamawiajÄ…cy.
JK
|