Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-10-17| GIS, Prawo, Instytucje

Kara za LPIS-GIS ostatecznie podtrzymana

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił wczoraj (16 października) polską skargę ws. nałożenia na nasz kraj 92 mln euro kary za błędy w systemie identyfikacji działek rolnych LPIS-GIS.


Kara za LPIS-GIS ostatecznie podtrzymana

Sprawa toczy się od marca 2010 roku, kiedy KE ogłosiła tę decyzję, a strona Polska od razu poinformowała, że zaskarży ją do Sądu UE. Według KE nieprawidłowości występowały w latach 2005-07 i dotyczą przede wszystkim błędów w systemie LPIS-GIS. Zarzucono m.in, że dane nie były w pełni zwektoryzowane, były częściowo nieaktualne i zawierały poważne rozbieżności. Kontrolerzy Komisji stwierdzili ponadto kwalifikowanie do płatności gruntów niespełniających wymagań oraz niewystarczającą liczbę kontroli na miejscu w regionach, gdzie stwierdzono najwięcej nieprawidłowości.

Sprawa trafiła do Sądu UE. Polska argumentowała tam, że nasz LPIS-GIS był wówczas funkcjonalny, precyzyjny, wiarygodny i aktualny, a wektoryzacja była wymagana jedynie przez dokumenty, które nie są źródłem unijnego prawa. Poza tym nieprawidłowości stwierdzono tylko na 5 z 60 skontrolowanych działek. Sąd nie podzielił jednak tych argumentów. W wyroku ogłoszonym w lutym 2013 r. sędziowie stwierdzili, że polski LPIS-GIS nie gwarantował, iż dopłaty były wypłacane rolnikom w prawidłowy sposób. Komisja Europejska miała więc prawo nałożyć na Polskę karę.

Ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi ogłosił wówczas, że Polska odwoła się od tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak argumentował, wysokość kary jest niewspółmierna do winy. Podejrzewał ponadto, że nałożenie na nas tak wysokich obciążeń oraz intensywne kontrole dopłat to w dużej mierze efekt kłopotów finansowych europejskich instytucji, które w ten sposób chcą pozyskać brakujące środki.

Decyzja Trybunału jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama