Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-10-07| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Ruszył nowy rok akademicki na WAT

Średniowieczna pieśń „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zabrzmiała 3 października, oznajmiając rozpoczęcie nowego roku akademickiego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji.


Ruszył nowy rok akademicki na WAT

Jak na uczelnię wojskową przystało, nowi żacy usłyszeli najpierw słowa zastępcy dziekana ppłk Pawła Kamińskiego: „Panie generale, melduję Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji do inauguracji roku akademickiego 2014/2015”. Kiedy meldunek przyjął rektor WAT gen. brygady prof. Zygmunt Mierczyk, uroczystości mogły rozpocząć się na dobre.

Dziekan prof. Ireneusz Winnicki (fot.) przypomniał, że Wydział prowadzi kształcenie na dwóch kierunkach: budownictwo oraz geodezja i kartografia, a kadra skupiona jest w dwóch instytutach (geodezji i inżynierii lądowej). W tym roku akademickim symboliczne indeksy na Wydziale odbierze około 480 nowych studentów (część z nich w wojskowych mundurach), którzy dołączą do ponad 2 tys. już studiujących (w tej liczbie jest również 42 doktorantów).

– Przed wami przynajmniej 3,5 roku nauki. Nikt wam nie obiecuje, że będą to lata łatwe – zwrócił się do kandydatów na studentów dziekan Winnicki. – Wszyscy nauczyciele akademiccy oraz pracownicy inżynieryjno-techniczni i administracyjni Wydziału są do was przyjaźnie nastawieni. Jednak to, jakimi będziecie specjalistami, zależy wyłącznie od waszej pracy. My będziemy zawsze wspierać tych, którzy poważnie potraktują proces zdobywania wiedzy. – deklarował dziekan. – Kierując się hasłami: profesjonalizm, efektywność i przedsiębiorczość, kładziemy nacisk na rozwój umiejętności niezbędnych do osiągania sukcesów w dorosłym życiu. Wyzwalamy w was aktywność oraz samodzielność w formułowaniu i rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych. Dzięki nim zwiększamy waszą niezależność i pomysłowość. Te atuty wzmacniają szanse naszych absolwentów wobec pracodawców – kontynuował prof. Ireneusz Winnicki.

Tradycyjnie już podczas inauguracji roku akademickiego nie zabrakło przedstawienia najważniejszych pracowników wydziału i uczelni, a także ślubowania studentów. Autorów najlepszych prac dyplomowych wyróżniono nagrodami rektora WAT (na kierunku geodezja i kartografia: ppor. mgr inż. Jolantę Siewiert oraz inż. Justynę Wielgosz). Wręczono też medale „Zasłużony dla Wydziału”.

Dzięki wykładowi inauguracyjnemu wygłoszonemu przez dr. Piotra Walczykowskiego na temat rozpoznania obrazowego niskiego pułapu młodzi adepci geodezji znają już podstawy teledetekcji i fotogrametrii. Wiedzą, czym rozdzielczość spektralna różni się od rozdzielczości terenowej, jak pozyskać odpowiedniej jakości dane obrazowe, do rozpoznania jakich obiektów wykorzystać zobrazowania zakresu widzialnego, a do jakich – z zakresu bliskiej podczerwieni czy UV. Nowi studenci mogli też zobaczyć, jak startują i jak lądują różnego typu drony, jak wygląda planowanie nalotu, a także dowiedzieć się, jakie jest wyposażenie uczelni w sprzęt do pozyskiwania tego typu obrazów, z którego podczas studiów będą mogli korzystać.

Podobnie jak w latach poprzednich, inauguracja roku akademickiego na WILiG zgromadziła wielu gości. Przybyli m.in.: rektor WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, dziekani wszystkich pozostałych wydziałów tej uczelni, dyrektor GDDKiA Ewa Tomala-Borucka, geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie dr hab. Radosław Wiśniewski, prof. Stanisław Kołaczyński z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego WP. W uroczystej inauguracji uczestniczyli też: szef Szefostwa Geografii Wojskowej płk Andrzej Merski, szef Szefostwa Służby Hydrograficzno-Meteorologicznej Sił Zbrojnych RP płk Jacek Zaj, dowódca Ośrodka Rozpoznania Obrazowego płk Marcin Górka oraz szef Wojskowego Centrum Geograficznego płk Krzysztof Ziemkiewicz.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama