Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-04| Mapy, Teledetekcja

Mapa rzuca nowe światło na dno oceanów

Naukowcy ze Scripps Institution of Oceanography w San Diego opublikowali mapę, która prezentuje rzeźbę dna oceanów z niespotykaną dotąd szczegółowością.


Mapa rzuca nowe światło na dno oceanów

Opracowano ją z wykorzystaniem satelitów. Użyto do tego celu europejskiego aparatu CryoSat-2 (co ciekawe, przeznaczonego do badania pokrywy lodowej) oraz amerykańskiego Jason-1. Pod lupę wzięto pomiary wykonane nad oceanami. Tam, gdzie występują podwodne góry czy grzbiety, poziom wody jest nieco wyższy. W przypadku rowów oceanicznych jest zaś odwrotnie. Trzymając się tej reguły, na podstawie pomiarów altymetrycznych opracowano model grawitacji, a ten był punktem wyjścia do wyznaczenia głębokości oceanu.

Wynikiem pracy naukowców jest mapa około 2 razy bardziej szczegółowa od podobnego opracowania, wykonanego 20 lat temu. Oferuje ona dane w wyższej szczegółowości dla aż 80% powierzchni oceanów. Jak chwalą się naukowcy, choć analiza mapy wciąż trwa, dzięki niej udało się już odkryć tysiące nieznanych podwodnych gór o wysokości względnej przekraczającej półtora kilometra, a także nieaktywne już uskoki tektoniczne czy nieznane połączenie kontynentalne między Ameryką Południową i Afryką.

Skala tych odkryć dobrze pokazuje, jak mało jeszcze wiemy o rzeźbie dna oceanów, znacznie mniej niż choćby o Marsie – podkreślają członkowie projektu. Dokładnych pomiarów sonarowych doczekało się dotychczas raptem około 10% powierzchni oceanów.

Źródło: SIO, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS