Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-02| GIS

O znaczeniu informacji o środowisku w Warszawie

Systemy GIS w leśnictwie, udostępnianie informacji o środowisku w sieci i jej praktyczne wykorzystanie – m.in. te zagadnienia poruszono pierwszego dnia konferencji pod hasłem „Środowisko Informacji” (Warszawa, 1-2 października).


O znaczeniu informacji o środowisku w Warszawie

Otwierając konferencję główny konserwator przyrody Piotr Otawski powiedział, że o informacji i sposobach zarządzania nią trzeba dyskutować. – W ochronie środowiska ważne jest posiadanie rzetelnych, kompletnych, a także wiarygodnych danych o środowisku – zauważył. Są one niezwykle istotne zarówno dla organów administracji państwowej, które z mocy swoich obowiązków konstytucyjnych i wskazania ustawowego odpowiedzialne są za ochronę środowiska, ale także przedsiębiorców.

Zdaniem GKP, informacja o środowisku, proces jest wytwarzania, gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania decyduje nie tylko o tym, czy skutecznie chronimy i zarządzamy środowiskiem, ale także o kosztach jego ochrony, a co za tym idzie funkcjonowaniu gospodarki państwa i jej konkurencyjności. Piotr Otawski podkreślił także, że właściwie wykorzystywana informacja może czasami być instrumentem równie skutecznym w ochronie środowiska, jak infrastruktura za miliony złotych. – Nie można też nie doceniać roli informacji w edukowaniu i budowaniu odpowiednich podstaw społecznych – podsumował.

Pierwszego dnia konferencji ponad trzystu uczestników miało okazję m.in. zapoznać się z projektami dofinansowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (np. programy ochrony siedlisk, w których zastosowanie znajduje teledetekcja oraz systemy modelowania danych o środowisku) czy zasobami Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz narzędziami informatycznymi, które umożliwiają podejmowanie decyzji. Ewa Madej-Popiel opowiadała natomiast o danych gromadzonych przez Ministerstwo Środowiska oraz zaprezentowała przykłady zasobów i zbiorów możliwych do łatwego pozyskania oraz wykorzystania przez różne grupy użytkowników.

Drugiego dnia konferencji oprócz pięciu odbywających się równolegle sesji wykładowych (dotyczących m.in. wykorzystywania danych o środowisku w edukacji i turystyce oraz źródeł danych i i informacji o środowisku) organizatorzy przygotowali warsztaty komputerowe. W ich trakcie uczestnicy poznają m.in. podstawy pracy z danymi teledetekcyjnymi (kartowanie lasów i zadrzewień w procesie klasyfikacji obiektowej w ENVI) oraz sposoby publikacji danych w ArcGIS Online.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele m.in. Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz firm: MGGP Aero, Esri Polska, GISPartner, SmallGIS, Taxus IT.

Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS