|2014-10-02|
GIS
O znaczeniu informacji o środowisku w Warszawie
Systemy GIS w leśnictwie, udostępnianie informacji o środowisku w sieci i jej praktyczne wykorzystanie – m.in. te zagadnienia poruszono pierwszego dnia konferencji pod hasłem „Środowisko Informacji” (Warszawa, 1-2 października).
Otwierając konferencję główny konserwator przyrody Piotr Otawski powiedział, że o informacji i sposobach zarządzania nią trzeba dyskutować. – W ochronie środowiska ważne jest posiadanie rzetelnych, kompletnych, a także wiarygodnych danych o środowisku – zauważył. Są one niezwykle istotne zarówno dla organów administracji państwowej, które z mocy swoich obowiązków konstytucyjnych i wskazania ustawowego odpowiedzialne są za ochronę środowiska, ale także przedsiębiorców.
Zdaniem GKP, informacja o środowisku, proces jest wytwarzania, gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania decyduje nie tylko o tym, czy skutecznie chronimy i zarządzamy środowiskiem, ale także o kosztach jego ochrony, a co za tym idzie funkcjonowaniu gospodarki państwa i jej konkurencyjności. Piotr Otawski podkreślił także, że właściwie wykorzystywana informacja może czasami być instrumentem równie skutecznym w ochronie środowiska, jak infrastruktura za miliony złotych. – Nie można też nie doceniać roli informacji w edukowaniu i budowaniu odpowiednich podstaw społecznych – podsumował.
Pierwszego dnia konferencji ponad trzystu uczestników miało okazję m.in. zapoznać się z projektami dofinansowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (np. programy ochrony siedlisk, w których zastosowanie znajduje teledetekcja oraz systemy modelowania danych o środowisku) czy zasobami Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz narzędziami informatycznymi, które umożliwiają podejmowanie decyzji. Ewa Madej-Popiel opowiadała natomiast o danych gromadzonych przez Ministerstwo Środowiska oraz zaprezentowała przykłady zasobów i zbiorów możliwych do łatwego pozyskania oraz wykorzystania przez różne grupy użytkowników.
Drugiego dnia konferencji oprócz pięciu odbywających się równolegle sesji wykładowych (dotyczących m.in. wykorzystywania danych o środowisku w edukacji i turystyce oraz źródeł danych i i informacji o środowisku) organizatorzy przygotowali warsztaty komputerowe. W ich trakcie uczestnicy poznają m.in. podstawy pracy z danymi teledetekcyjnymi (kartowanie lasów i zadrzewień w procesie klasyfikacji obiektowej w ENVI) oraz sposoby publikacji danych w ArcGIS Online.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele m.in. Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz firm: MGGP Aero, Esri Polska, GISPartner, SmallGIS, Taxus IT.
Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Damian Czekaj
|