Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-10-01| GNSS

Znane są już przyczyny złego startu Galileo

Komisja Europejska ustaliła przyczyny wystrzelenia w sierpniu br. dwóch satelitów Galileo FOC na nieprawidłową orbitę.


Znane są już przyczyny złego startu Galileo

Zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami winowajcą okazała się rosyjska rakieta nośna Sojuz, a konkretnie jej górny segment Fregat. Dochodzenie wykazało usterkę w przewodach doprowadzających hel oraz hydrazynę. Te pierwsze powodowały zamarzanie tej drugiej substancji, co doprowadziło do wyniesienia satelitów na niższy pułap oraz na orbitę eliptyczną zamiast kołowej. Kontrola przeprowadzona u producenta tych rakiet, firmy podmoskiewskiej NPO Ławoczkin, wykazała, że podobna wada dotyczy nawet co czwartego Sojuza. Usterka została ujawniona dopiero teraz ze względu na specyfikę misji Galileo.

Na razie nie wiadomo, co stanie się ze źle wystrzelonymi satelitami. Pewne jest, że działają poprawnie, choć wskutek złego wyniesienia regularnie przelatują przez tzw. pasy van Allena. Panujące tam podwyższone promieniowanie prawdopodobnie znacznie skróci czas ich misji. Optymizmem napawa natomiast zapowiedź przedstawiciela firmy OHB System, która zbudowała źle wystrzelone aparaty. Według niego istnieje możliwość korekty orbity, tak aby oba aparaty mogły realizować swoje zadania nawigacyjne.

Pod znakiem zapytania stoi także dalszy ciąg budowy konstelacji Galileo. Wprawdzie kolejny start z użyciem rakiety Sojuz przewidziano na grudzień, ale Europejska Agencja Kosmiczna rozważa, czy nie lepiej poczekać do połowy 2015 r. i wystrzelić cztery satelity Galileo na pokładzie francuskiej rakiety Ariane.

Źródło: Space News, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama