|2014-10-01|
Geodezja, Prawo, Edukacja
Resort nauki będzie monitorował kariery absolwentów
Od tego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na kilku kierunkach, a resort nauki i szkolnictwa wyższego dzięki danym z ZUS będzie prowadził monitoring karier absolwentów. Dziś (1 października) wchodzą w życie najważniejsze przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2014 r., poz. 1198).
fot. Damian Czekaj
|
|
|
|
|
|
Nowela ma m.in. ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym w ramach uczenia się przez całe życie, zapewnić lepszą jakość kształcenia przy uwzględnieniu autonomii programowej uczelni, a także pomóc w dostosowaniu funkcjonowania uczelni do skutków niżu demograficznego. Jednym z celów nowelizacji jest także doprecyzowanie i poprawienie niektórych zapisów, które wprowadzono m.in. w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2011 r.
Już studenci, którzy podjęli drugi kierunek studiów w roku akademickim 2013/14 zwolnieni będą z opłat za drugi i kolejne kierunki studiów. Zlikwidowanie tych opłat ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca br.
Obecna nowelizacja wprowadza też monitoring karier absolwentów dzięki danym z ZUS. Resort nauki i szkolnictwa wyższego w zanonimizowanej formie (pozbawionej numeru PESEL, a także wszelkich innych danych określających tożsamość danej osoby, takich jak imię i nazwisko itp.) pozyskiwać będzie dane o karierach absolwentów. Dzięki temu można będzie szacować, po jakich studiach znajdują oni pracę i jak kształtują się ich zarobki. Badaniem takim objęte mogą być już osoby, które ukończyły studia w 2014 r. Jak zakładają projektodawcy, uzyskanie przez uczelnie oraz kandydatów na studia obiektywnych i porównywalnych danych na temat sytuacji zawodowej absolwentów konkretnych kierunków i uczelni przyczyni się do lepszego dostosowania struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy – z jednej strony kandydaci zwrócą się ku kierunkom, po których mogą liczyć na zatrudnienie, a z drugiej strony uczelnie lepiej dostosują swoją ofertę do sytuacji na rynku pracy.
Nowymi przepisami uczelnie zobowiązane są także do różnicowania studiów na profilach ogólnoakademickich od studiów na profilu praktycznym. I tak na studiach o profilu praktycznym przewidziano obowiązek prowadzenia co najmniej trzymiesięcznych praktyk. Z kolei na profilu akademickim studenci włączani mają być w badania prowadzone na uczelni. Na zmiany w programach studiów inżynierskich i licencjackich uczelniom dano czas do końca 2016 r., a w programach magisterskich – do końca 2017 r.
Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie 1 października 2014 r., choć dla niektórych jej przepisów ustalono inne daty wejścia w życie.
AW
|