wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-01| Geodezja, Prawo, Edukacja

Resort nauki będzie monitorował kariery absolwentów

Od tego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na kilku kierunkach, a resort nauki i szkolnictwa wyższego dzięki danym z ZUS będzie prowadził monitoring karier absolwentów. Dziś (1 października) wchodzą w życie najważniejsze przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2014 r., poz. 1198).


Resort nauki będzie monitorował kariery absolwentów <br />
fot. Damian Czekaj
fot. Damian Czekaj

Nowela ma m.in. ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym w ramach uczenia się przez całe życie, zapewnić lepszą jakość kształcenia przy uwzględnieniu autonomii programowej uczelni, a także pomóc w dostosowaniu funkcjonowania uczelni do skutków niżu demograficznego. Jednym z celów nowelizacji jest także doprecyzowanie i poprawienie niektórych zapisów, które wprowadzono m.in. w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2011 r.

Już studenci, którzy podjęli drugi kierunek studiów w roku akademickim 2013/14 zwolnieni będą z opłat za drugi i kolejne kierunki studiów. Zlikwidowanie tych opłat ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca br.

Obecna nowelizacja wprowadza też monitoring karier absolwentów dzięki danym z ZUS. Resort nauki i szkolnictwa wyższego w zanonimizowanej formie (pozbawionej numeru PESEL, a także wszelkich innych danych określających tożsamość danej osoby, takich jak imię i nazwisko itp.) pozyskiwać będzie dane o karierach absolwentów. Dzięki temu można będzie szacować, po jakich studiach znajdują oni pracę i jak kształtują się ich zarobki. Badaniem takim objęte mogą być już osoby, które ukończyły studia w 2014 r.
Jak zakładają projektodawcy, uzyskanie przez uczelnie oraz kandydatów na studia obiektywnych i porównywalnych danych na temat sytuacji zawodowej absolwentów konkretnych kierunków i uczelni przyczyni się do lepszego dostosowania struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy – z jednej strony kandydaci zwrócą się ku kierunkom, po których mogą liczyć na zatrudnienie, a z drugiej strony uczelnie lepiej dostosują swoją ofertę do sytuacji na rynku pracy.

Nowymi przepisami uczelnie zobowiązane są także do różnicowania studiów na profilach ogólnoakademickich od studiów na profilu praktycznym. I tak na studiach o profilu praktycznym przewidziano obowiązek prowadzenia co najmniej trzymiesięcznych praktyk. Z kolei na profilu akademickim studenci włączani mają być w badania prowadzone na uczelni. Na zmiany w programach studiów inżynierskich i licencjackich uczelniom dano czas do końca 2016 r., a w programach magisterskich – do końca 2017 r.

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie 1 października 2014 r., choć dla niektórych jej przepisów ustalono inne daty wejścia w życie.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No to zus musi otworzyć filię na Wyspch :)
 1 
odpowiedz zgłoś
... Kariera... to brzmi dumnie ;)
 3 
odpowiedz zgłoś
a co z tymi którzy pracują na umowach tzw śmieciowych - ZUS też je zmonitoruje ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS