Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-19| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Jak wykorzystać drona w kopalni?

Połączenie małych samolotów i wielkich wykopów może być zaskakujące, ale możliwości pomiarów, jakie daje wykorzystanie fotogrametrycznych dronów, są dla przemysłu wydobywczego wyjątkowo przydatne. Potwierdza to doświadczenie firmy Geoprojekt.


Jak wykorzystać drona w kopalni?

Przedsiębiorstwo to wykonuje pomiary geodezyjne w kopalni piasku Obora pod Lubinem. By nie zaczynać przygody z dronami od dużej inwestycji, w czerwcu br. Adam Karol, właściciel firmy, zamówił naloty fotogrametryczne u największego polskiego operatora cywilnych bezzałogowców, spółki Fotomapy. Dzięki temu w ostatnich dniach czerwca – słonecznych, lecz wietrznych – odbyły się prawdopodobnie pierwsze w Polsce pomiary z drona mające na celu dostarczenie danych do naliczenia opłaty eksploatacyjnej kopalni.

Wykorzystany bezzałogowiec polskiej produkcji, EasyMap UAV, dzięki dużej prędkości lotu i dobremu sensorowi wykonał przy silnym wietrze ponad 1300 zdjęć kopalni. Następnie do obróbki fotogrametrycznej materiału zdjęciowego wykorzystano szwajcarski pakiet Pix4D Mapper. Dzięki temu nowoczesnemu oprogramowaniu ze zdjęć, oprócz ortofotomapy, uzyskano szczegółową chmurę punktów – podobną do tej jaką generują skanery laserowe. W opracowaniu wykorzystano 19 fotopunktów i 7 punktów kontrolnych, uzyskując błędy średniokwadratowe na osiach X i Y poniżej 3 cm, a na Z – poniżej 13 cm. Taka dokładność przy wysokiej, dochodzącej do 5 cm rozdzielczości pozwala bez przeszkód obliczać objętość hałd czy wykopów, a porównując z poprzednimi pomiarami, również objętość wybranego urobku.

– Nasza technologia może w znaczący sposób ułatwić i przyspieszyć pracę w kopalniach odkrywkowych. Dysponujemy największym w Polsce doświadczeniem w wykonywaniu tych trudnych pomiarów – mówi Tomasz Maik, prezes Fotomapy Sp. z o.o. – Zwróciliśmy się do firmy Fotomapy z zamówieniem wykonania numerycznego modelu pokrycia terenu kopalni piasku Obora w celu określenia objętości urobionej kopaliny dla naliczenia opłaty eksploatacyjnej. W ciągu trwających 3 godziny pomiarów przeprowadzonych za pomocą drona pracownicy Fotomap zebrali ponad 1300 zdjęć, a następnie w ciągu kilku dni dostarczyli chmurę punktów oraz ortofotomapę – mówi Adam Karol, właściciel firmy Geoprojekt.

Na podstawie zamówionych pomiarów firma Geoprojekt wykonała: przekroje skarp do oceny stateczności zboczy, zwektoryzowała ortofotomapę i wykonała mapę ruchową kopalni, a co najważniejsze obliczyła objętość urobionej kopaliny na potrzeby naliczenia opłaty eksploatacyjnej. Obliczenia wykazały niewielką różnicę pomiędzy księgami handlowymi, a zmierzonymi objętościami – poniżej 1%. Wszystkie mapy, ortofotomapa oraz NMPT wykonane dla klienta zostały przekazane i przyjęte do Centralnego Zasobu Mapowego KGHM.

– Z naszego punktu widzenia największą wartością pomiarów wykonywanych przez Fotomapy jest nowa jakość odwzorowania terenu. Szczegółowość opracowania robi ogromne wrażenie na klientach. – dodaje Adam Karol.

Spółka Fotomapy oraz producent dronów, firma Trigger Composites, będą w tym roku obecne na targach AgroShow (Bednary, 19-22 września) oraz Intergeo (Berlin, 7-9 października, stoisko C2.065).

Źródło: Fotomapy


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama