Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-18| Teledetekcja, Sprzęt

W Wm.pl o konstruktorze dronów

Czy jedna osoba może zbudować bezzałogową maszynę latającą, która w niczym nie ustępuje maszynom uznanych firm? – na łamach serwisu wm.pl Rafał Kosecki, absolwent Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie, opowiada o swojej przygodzie z dronami.


W Wm.pl o konstruktorze dronów
Jak można przeczytać w artykule pt. „Sam zbudowałem drona!”, najnowsza skonstruowana przez Rafała Koseckiego maszyna waży zaledwie 3,5 kg, może latać do 90 minut z prędkością 70 km/h, startuje automatycznie z katapulty i automatycznie ląduje. Drona wyposażono w GPS, aparat cyfrowy 12-14 Mpix oraz stację naziemną, która pozwala na śledzenie go „na żywo” na ekranie laptopa. Bezzałogowiec jest najprecyzyjniejszym z dotychczas zbudowanych przez konstruktora modeli i został złożony z powszechnie dostępnych na rynku podzespołów. – Ma czujniki, sensory, aparat fotograficzny i autopilota. W niczym nie ustępuje firmowym dronom, a myślę, że jest nawet lepszy – tłumaczy Rafał Kosecki. – Jedna z firm zaproponowała, żebym stworzył dla nich podobnego.

Koszt złożenia maszyny to wydatek ok. kilkunastu tysięcy złotych. – On już lata, ale jeszcze go programuję, żeby się lepiej zachowywał podczas np. zakrętów czy wznoszenia i lądowania. Zdjęcia, które robi, mogą być wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju fotomap. Mój dron może znaleźć również zastosowanie w rolnictwie. Sam wystartuje, wykona jakieś zadanie, które mu wcześniej zaprogramujemy, bezpiecznie do nas wróci i sam wyląduje – wyjaśnia na łamach wm.pl konstruktor.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama