Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-09-15| Geodezja, Edukacja

Tatry 2014: studenci zakończyli pomiary

W ubiegły piątek (12 września) zakończył się obóz naukowy „Tatry 2014” odbywający się w ramach tegorocznej Akcji Lato prowadzonej przez studentów należących do Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Tatry 2014: studenci zakończyli pomiary <br />
fot. Łukasz Motyl
fot. Łukasz Motyl
Po zwieńczonym sukcesem tygodniu pomiarów w Dolinie Kościeliskiej (skanowanie Jaskini Mylnej) od 8 września kolejnym punktem programu była Hala Gąsienicowa, która jest miejscem badań geodynamicznych krakowskich studentów geodezji i kartografii już od ponad roku. Tegoroczny cel pomiarowy był bezpośrednio związany z zeszłorocznymi badaniami prowadzonymi przez KN „Dahlta”. Po całorocznych analizach otrzymanych danych zdecydowano, że obszar badań jest niewystarczający do otrzymania miarodajnych efektów i powiększono go o dodatkowe punkty zastabilizowane na szczytach Skrajnej Turni, Pośredniej Turni, Beskidzie oraz wykorzystano punkt na taternickim szczycie Kasprowego Wierchu.

Wykonano synchroniczną niwelację trygonometryczną, uzyskując dokładne wartości współczynnika refrakcji przy pomiarze danego przewyższenia. Pozwoliło to uzyskać większe dokładności w pomiarze przewyższeń przy długich celowych. Otrzymane zestawienia posłużą do analiz dokładności pomiaru przewyższeń techniką niwelacji trygonometrycznej na terenach wysokogórskich. Pomocą i inspiracją do tego typu badań są publikacje dr Anieli Makowskiej z lat 80. oraz 90. Dane otrzymane z ostatnich dwóch lat zostaną teraz przeanalizowane, z nadzieją, że wystarczą do opracowania jak najdokładniejszego przebiegu lokalnej quasi-geoidy na terenie Hali Gąsienicowej.

W obozie udział wzięło 11 osób: Monika Daroch, Małgorzata Ficek, Andżelika Garncarz, Agnieszka Grabowska, Artur Guzy, Katarzyna Mazur, Łukasz Motyl, Witold Niewiem, Mateusz Prusaczyk, Paweł Wiącek i Radosław Zajdel. Opiekunem naukowym projektu był mgr inż. Rafał Kocierz, a specjalne podziękowania studenci kierują do dr. inż. Władysława Borowca, który od zawsze wspierał inicjatywę obozów tatrzańskich.

Cała Akcja Lato 2014 (pomiary Wydmy Łąckiej, Mnicha, Jaskini Mylnej i Hali Gąsienicowej) była dla studentów idealną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w warunkach wykraczających poza akademickie schematy, a także przetestowania technologii, do których często nie ma dostępu w uczelnianych murach, pod okiem osób, które chciały dzielić się swoją obszerną wiedzą.


Za wsparcie przy organizacji obozu uczestnicy dziękują władzom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczególne wyrazy podziękowania składają też sponsorom: Okręgowemu Przedsiębiorstwu Geodezyjno-Kartograficznemu w Krakowie, Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica oraz Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, a za wypożyczenie sprzętu – firmie Nadowski Instrumenty Geodezyjne oraz TPI.

Radosław Zajdel


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS