Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-15| Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Jaskinia Łokietka okiem skanera

Członkowie Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników Laboratorium Geomatyki działającego przy Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przy zaangażowaniu Klubu Podróżników „Śródziemie” w Krakowie w lipcu br. rozpoczęli realizację projektu badawczego pod nazwą „Jaskinia Łokietka 3D”. Obecnie trwają prace kameralne.


Jaskinia Łokietka okiem skanera <br />
Rzut izometryczny z pierwszego stanowiska skanera w Sali Rycerskiej. Kolory oznaczają wysokość względną
Rzut izometryczny z pierwszego stanowiska skanera w Sali Rycerskiej. Kolory oznaczają wysokość względną

Głównym celem przedsięwzięcia prowadzonego pod kierunkiem dr hab. Piotra Wężyka jest przeprowadzenie inwentaryzacji Jaskini Łokietka metodą naziemnego skanowania laserowego (Terrestrial Laser Scanning, TLS), wykonanie modelu 3D, profili poprzecznych, określenie kubatury i wymiarów poszczególnych sal i korytarzy oraz przygotowanie wizualizacji multimedialnych. W dalszej kolejności podjęte zostaną prace nad integracją uzyskanych chmur punktów TLS z danymi z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęciami cyfrowymi (naziemnymi i lotniczymi) dzięki wykonaniu pomiarów GNSS i tachimetrycznych (dr Artur Warchoł, WIŚiG UR w Krakowie).

Prace w położonej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Jaskini Łokietka poprzedziły testy, a przez trzy kolejne noce (po zakończeniu ruchu turystycznego) wykonano 48 skanów (5 przed wejściem do Jaskini). Kluczową czynnością było odpowiednie rozmieszczenie kul referencyjnych niezbędnych do połączenia poszczególnych skanów. Łącznie tworzą one chmurę TLS składającą się z ponad 2 mld punktów, które w najbliższym czasie zostaną poddane modelowaniu.


Fragment zeskanowanej jaskini. 15 pozycji skanera Trimble X5 3D. Od prawej: przejście z Sali Rycerskiejprzez Kuchnię do Sypialni Jaskini Łokietka. Kolory oznaczają pojedyncze stanowiska skanera

W projekcie testowano także metodę generowania chmur punktów z wykorzystaniem metody stereomatchingu zdjęć naziemnych wykonywanych kamerami cyfrowymi (Nikon D3100). W tym celu zastosowano oprogramowanie Pix4D mapper, które umożliwia generowanie precyzyjnych modeli 3D. Metoda stanowi ciekawą alternatywę uzupełniania danych pozyskanych w technologii naziemnego skanowania laserowego.

Sprzęt pomiarowy wykorzystywany w projekcie to: skanery Faro Focus 3D (udostępniony przez AGH w Krakowie) oraz Trimble TX5 3D (Geotronics Polska), tachimetr bezlustrowy Nikon NPL 352 i odbiornik GNSS Trimble R6 (UR w Krakowie, WIŚiG). Dodatkowo zastosowano aparaty cyfrowe wyposażone w odbiornik GPS i kompas elektroniczny do prowadzenia dokumentacji fotograficznej. Do łączenia chmur punktów TLS pozyskanych z kilkudziesięciu stanowisk wykorzystano oprogramowanie Faro Scene 5.3.

Piotr Wężyk


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama