Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-10| Edukacja

GIG pyta GGK o zmuszanie do aktualizacji EGiB

Czy ośrodek ma prawo żądać od wykonawcy mapy do celów projektowych aktualizacji EGiB? – pyta głównego geodetę kraju Geodezyjna Izba Gospodarcza.


GIG pyta GGK o zmuszanie do aktualizacji EGiB

Powodem interwencji są problemy, jakie napotykają geodeci w niektórych powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej. Przy wykonywaniu map do celów projektowych coraz częściej stawiani są oni w sytuacji, w której ODGiK-i uzależniają przyjęcie danej pracy do zasobu od wykonania dodatkowych asortymentów prac, które w ocenie GIG nie są bezpośrednio związane z przedmiotem zgłoszenia. Sytuacje takie mają miejsce w stanach faktycznych, w których wraz z wnioskiem o przyjęcie wykonanego operatu do zasobu ujawnione zostaje, że dane zawarte w EGiB – za której prowadzenie i bieżącą aktualizację odpowiedzialny jest starosta – nie są zgodne ze stanem zastanym w terenie. Dotyczy to zwłaszcza budynków, gdy właściciele, dokonując ich przebudowy, rozbudowy czy rozbiórki, nie dokonują zgłoszenia zmian w zakresie danych ewidencyjnych.

W przypadkach takich wykonawcy są obligowani do sporządzania i przedkładania dodatkowej dokumentacji geodezyjnej celem dokonania aktualizacji danych w EGiB. Niekiedy wymaga się od nich nie tylko przedłożenia wykazu zmian danych ewidencyjnych, ale także przedstawienia stosownego wniosku pochodzącego od właściciela danej nieruchomości (rzekomo celem usprawnienia postępowania w przedmiocie zmiany danych zawartych w ewidencji). O ile sytuacja taka nie budzi większych zastrzeżeń, gdy właścicielem rzeczonej nieruchomości jest zleceniodawca geodety, o tyle staje się to kuriozalne, gdy podmioty te nie są tożsame – podkreśla GIG. Powyższa praktyka w istocie sprowadza się do tego, że w ramach wykonywania mapy do celów projektowych – a zatem pracy, która ma polegać na aktualizowaniu treści mapy zasadniczej – wykonawcy dokonują również aktualizacji danych EGiB, która to aktualizacja winna być przedmiotem odrębnego zlecenia (tj. np. modernizacji EGiB).

O ile w przypadku mapy do celów projektowych dla relatywnie małego obszaru wykonanie ww. asortymentu może wydawać się niezbyt czasochłonne, o tyle sytuacja ta urasta do miana absurdu w przypadku, gdy mapa do celów projektowych wykonywana jest dla kilkunastu hektarów na potrzeby planowanej przez inwestora inwestycji infrastrukturalnej. W takich okolicznościach wykonawca mapy do celów projektowych w istocie dokonuje modernizacji ewidencji w zakresie, w jakim przygotowuje daną mapę. Zdaniem GIG takie działanie jest niezgodne z obowiązującym prawem, także biorąc pod uwagę ostatnią nowelizację Pgik.

Pełna treść listu GIG do GGK

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama