|2014-09-10|
Edukacja
GIG pyta GGK o zmuszanie do aktualizacji EGiB
Czy ośrodek ma prawo żądać od wykonawcy mapy do celów projektowych aktualizacji EGiB? – pyta głównego geodetę kraju Geodezyjna Izba Gospodarcza.
Powodem interwencji są problemy, jakie napotykają geodeci w niektórych powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej. Przy wykonywaniu map do celów projektowych coraz częściej stawiani są oni w sytuacji, w której ODGiK-i uzależniają przyjęcie danej pracy do zasobu od wykonania dodatkowych asortymentów prac, które w ocenie GIG nie są bezpośrednio związane z przedmiotem zgłoszenia. Sytuacje takie mają miejsce w stanach faktycznych, w których wraz z wnioskiem o przyjęcie wykonanego operatu do zasobu ujawnione zostaje, że dane zawarte w EGiB – za której prowadzenie i bieżącą aktualizację odpowiedzialny jest starosta – nie są zgodne ze stanem zastanym w terenie. Dotyczy to zwłaszcza budynków, gdy właściciele, dokonując ich przebudowy, rozbudowy czy rozbiórki, nie dokonują zgłoszenia zmian w zakresie danych ewidencyjnych.
W przypadkach takich wykonawcy są obligowani do sporządzania i przedkładania dodatkowej dokumentacji geodezyjnej celem dokonania aktualizacji danych w EGiB. Niekiedy wymaga się od nich nie tylko przedłożenia wykazu zmian danych ewidencyjnych, ale także przedstawienia stosownego wniosku pochodzącego od właściciela danej nieruchomości (rzekomo celem usprawnienia postępowania w przedmiocie zmiany danych zawartych w ewidencji). O ile sytuacja taka nie budzi większych zastrzeżeń, gdy właścicielem rzeczonej nieruchomości jest zleceniodawca geodety, o tyle staje się to kuriozalne, gdy podmioty te nie są tożsame – podkreśla GIG. Powyższa praktyka w istocie sprowadza się do tego, że w ramach wykonywania mapy do celów projektowych – a zatem pracy, która ma polegać na aktualizowaniu treści mapy zasadniczej – wykonawcy dokonują również aktualizacji danych EGiB, która to aktualizacja winna być przedmiotem odrębnego zlecenia (tj. np. modernizacji EGiB).
O ile w przypadku mapy do celów projektowych dla relatywnie małego obszaru wykonanie ww. asortymentu może wydawać się niezbyt czasochłonne, o tyle sytuacja ta urasta do miana absurdu w przypadku, gdy mapa do celów projektowych wykonywana jest dla kilkunastu hektarów na potrzeby planowanej przez inwestora inwestycji infrastrukturalnej. W takich okolicznościach wykonawca mapy do celów projektowych w istocie dokonuje modernizacji ewidencji w zakresie, w jakim przygotowuje daną mapę. Zdaniem GIG takie działanie jest niezgodne z obowiązującym prawem, także biorąc pod uwagę ostatnią nowelizację Pgik.
Pełna treść listu GIG do GGK
JK
|