Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-09| Geodezja, Edukacja

Będzie model 3D Jaskini Mylnej

Już po raz kolejny polskie Tatry stały się poligonem badawczym dla krakowskich studentów geodezji i kartografii. W ubiegłą sobotę (6 września) zakończył się pierwszy tydzień pomiarów w Dolinie Kościeliskiej, gdzie studenci AGH przygotowują się do stworzenia modelu 3D Jaskini Mylnej.


Będzie model 3D Jaskini Mylnej
Trudne warunki, jakimi podczas wywiadu terenowego przywitała uczestników obozu Jaskinia Mylna, wymusiły dobór technologii pomiarowej i sprzętu spełniającego wymagające kryteria. Model 3D stworzony zostanie z chmury punktów otrzymanej z naziemnego skanera laserowego Faro Focus3D. Kompaktowy, lekki, a przede wszystkim precyzyjny doskonale sprawdził się w ciasnych zakamarkach jaskini. Ciąg tachimetryczny pomierzony bezpośrednio przez jaskinię nawiązany został do dwóch nowo zastabilizowanych punktów pomierzonych statycznie techniką GPS. Pomiar zakończył się sukcesem, generując imponującą ilość danych z 71 stanowisk skanera. Studenci staną teraz przed wyzwaniem połączenia i obróbki materiału pomiarowego, co nierzadko okazuje się trudniejsze niż sam pomiar.

Ta część obozu nauczyła przede wszystkim stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań pomiarowych i odejścia od podręcznikowych schematów. Dla studentów jest to niepowtarzalna okazja do rozpoczęcia własnej pracy naukowo-badawczej, testowania najnowocześniejszych technik pomiarowych i przeprowadzenia pomiarów w tak nietypowym miejscu.

Obóz Tatry 2014 wchodzący w skład Akcji Lato 2014 jest kontynuacją serii obozów tatrzański, których tradycja sięga lat 70. Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” swoja przygodę z pomiarami na obszarach górskich rozpoczęło bowiem już w 1972 r., kiedy to nawiązano współpracę z Akademickim Klubem Grotołazów w Krakowie i Dyrekcją Tatrzańskiego Parku Narodowego. Efektem tego porozumienia była seria trzech obozów naukowych w latach 1972-73, w ramach których studenci z Koła przeprowadzili pomiary głównego ciągu jednej z największych wówczas polskich jaskiń tj. Jaskini Czarnej w Tatrach.

Było to oczywiście inspiracją do tegorocznych badań, w których udział wzięło 10 osób: Monika Daroch, Małgorzata Ficek, Olga Kamińska, Katarzyna Mazur, Łukasz Motyl, Witold Niewiem, Agnieszka Puzia, Paweł Wiącek, Radosław Zajdel. Nadzór merytoryczny zapewnił już po raz kolejny mgr inż. Rafał Kocierz.

Za wsparcie przy organizacji obozu uczestnicy dziękują władzom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczególne wyrazy podziękowania składają też sponsorom: Okręgowemu Przedsiębiorstwu Geodezyjno-Kartograficznemu w Krakowie, Fundacji dla Akademii Górniczo-Hutniczej, Stowarzyszeniu Naukowemu im. Stanisława Staszica oraz Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, a za wypożyczenie sprzętu – firmie Nadowski Instrumenty Geodezyjne oraz TPI.


fot. Monika Daroch, Agnieszka Puzia i Łukasz Motyl

Radosław Zajdel


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama