Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-09-08| Geodezja, Prawo, Kataster

Granice wytrzymałości

Do podjęcia tematu granic sprowokował mnie artykuł prof. Ryszarda Hycnera opublikowany w czerwcowym GEODECIE – pisze Bogdan Grzechnik we wrześniowym wydaniu GEODETY. – Z większością opinii i analiz profesora trudno polemizować, bo są najzwyczajniej słuszne. Ale jako wywołany do tablicy „tradycjonalista” nie mogę zgodzić się z propozycją rezygnacji z pojęcia „granica nieruchomości” i pozostawienia tylko „granicy działki” – dodaje dalej autor polemiki.


Granice wytrzymałości
Postaram się to uzasadnić, ale przejdę od ogółu do szczegółu, jak zawsze radzi prof. Zdzisław Adamczewski.
W obiegu, w przepisach i w wyrokach sądowych krążą następujące pojęcia:
1. granica nieruchomości,
2. granica prawna nieruchomości,
3. granica nieruchomości ustalona według stanu prawnego,
4. granica geodezyjna,
5. granica działki, gruntu,
6. granica działki ewidencyjnej,
7. granica władania,
8. granica spokojnego stanu posiadania,
9. granica użytkowania,
10. granica linii brzegu (krawędzi brzegu),
11. granica zajętości.

Proponuję na razie nie zajmować się szerzej ani nieruchomościami budynkowymi, ani nieruchomościami lokalowymi, bo problemów związanych z granicami tych nieruchomości jest dotychczas niewiele. Teoretycznie mogą wystąpić, ale nie znam np. spraw sądowych o rozgraniczenie takich nieruchomości. Może zdarzyć się problem, np. po ociepleniu budynku, a więc zmianie jego obrysu. Można też dyskutować, czy granica lokalu to linia łamana wyznaczona przez wewnętrzny obrys ścian, czy może bieg­nąca środkiem tych ścian. W definicji lokalu w art. 2 ust. 2 ustawy o własnoś­ci lokali zapisano, że jest to „wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych”. Nie jest to precyzyjne, ale może ten brak precyzji jest mało istotny.

Pomieszczenia pomocnicze i części wspólne też mają jednoznaczne granice, poza nieruchomością gruntową, w której właściciel lokalu ma też udział. Dlatego sądzę, że powinniśmy zająć się głównie nieruchomościami gruntowymi.

Wróćmy więc do definicji. Zobaczmy, co znajdziemy w kodeksie cywilnym:
„Art. 46 § 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot włas­ności”.

Z kolei w ustawie o gospodarce nieruchomościami zapisano:
„Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) nieruchomości gruntowej – należy przez to rozumieć grunt wraz z częś­ciami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności”.
„3) działce gruntu – należy przez to rozumieć niepodzielną, ciągłą część powierzchni ziemskiej stanowiącą część lub całość nieruchomości gruntowej”.

I wróćmy jeszcze do kodeksu cywilnego:
„Art. 46. 1. Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomoś­ci, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej”.

W rozdziale 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w słowniczku nawet nie zająknięto się o działce ewidencyjnej. Nie ma więc tej definicji w najważniejszym miejscu, w którym powinna się ona znaleźć. W rozdziale 4 na temat ewidencji gruntów i budynków w art. 20 mówi się o gruntach – ich położeniu i granicach, o budynkach i lokalach, i o nieruchomościach. O działce ewidencyjnej w całym rozdziale także się nie wspomina. Podobnie w rozdziale 6 dotyczącym rozgraniczenia nieruchomości. Ale tutaj jest to zrozumiałe...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS