Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-21| Mapy

Lekarz kartuje choroby serca

Pewien lekarz z Gdańska naniósł na mapę Trójmiasta miejsca, gdzie doszło do zatrzymań akcji serca. Na jej podstawie zaproponował rozmieszczenie ogólnodostępnych defibrylatorów.


Lekarz kartuje choroby serca

O projekcie dr. Tomasza Łopacińskiego z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pisze portal Trojmiasto.pl. Do stworzenia mapy lekarz musiał przeanalizować 100 tys. kart wyjazdowych trójmiejskich stacji pogotowia z lat 2010-11. Okazało się to nie tylko pracochłonne, ale i trudne, bo wiele z zapisów było nieczytelnych.

Efektem było wyznaczenie pięciuset miejsc, gdzie doszło do zatrzymania akcji serca. Z przeprowadzonych przez dr. Łopacińskiego analiz wynikało, że najwięcej przypadków zatrzymań krążenia w miejscach publicznych miało miejsce na terenie Gdańska – 65,4 proc., następnie Gdyni – 27,8 proc., a zdecydowanie najmniej (6,8 proc.) w Sopocie. Do zatrzymania akcji serca częściej dochodziło w przypadku mężczyzn – 81 proc., a średni wiek osób wynosił 62 lata.

Na podstawie analizy tych przypadków lekarz zaproponował rozmieszczenie w Trójmieście defibrylatorów. Europejska Rada Resuscytacji zaleca bowiem, by były one umieszczane w miejscach, w których co najmniej raz na dwa lata zdarzyły się przypadki zatrzymania krążenia lub gdzie jest duże ryzyko, że do takiego zatrzymania dojdzie. W swojej analizie dr Łopaciński zwrócił także uwagę na średni czas dojazdu karetki do pacjenta. Wyniósł on 9 minut, przy czym czasy uzyskane w Gdańsku były gorsze niż w Gdyni i Sopocie.

Jak podaje Trójmiasto.pl, w lipcu doszło do spotkania twórcy mapy z wojewodą. Ten wyraził zainteresowanie projektem, a nawet jego rozszerzeniem na całe województwo. Problemem w jego realizacji będą jednak pieniądze. Inwestycja taka pochłonie bowiem nawet ponad pół miliona złotych.

Źródło: Trójmiasto.pl, GUMed


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS