Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-20| Geodezja, Edukacja

Wydma Łącka pomierzona

Początek sierpnia to czas, w którym studenci Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” z krakowskiej AGH ponownie opanowali okolice Łeby. Od 4 do 10 sierpnia już po raz dwudziesty drugi odbył się festiwal nauki i dobrej atmosfery pod szyldem „Akcja Lato 2014 – Łeba”. Zadaniem jego uczestników był pomiar przemieszczeń największej wydmy znajdującej się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego – Wydmy Łąckiej.


Wydma Łącka pomierzona
Poza corocznym pomiarem wydmy za pomocą tachimetru elektronicznego TCR 405 firmy Leica, w nawiązaniu do tradycji oraz nazwy Koła Naukowego, zrealizowano również pomiary instrumentem klasycznym – tachimetrem Dahlta. Było to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu studenci mogli porównać zalety oraz wady każdego z wymienionych tachimetrów. Sam pomiar został wykonany w oparciu o dwa ciągi wiszące nawiązane kątowo-liniowo do dwóch punktów osnowy 3 klasy znajdujących się w pobliżu badanego obiektu. Nadzór merytoryczny nad prowadzonymi pomiarami sprawował dr. inż. Mikołaj Skulich.

Silny wiatr, wirujący w powietrzu piasek, niespodziewana ulewa oraz turyści starali się nieco utrudniać przeprowadzenie pomiaru, jednak poradzono sobie z tymi przeszkodami i wszystko zakończyło się pełnym sukcesem. Efektem pracy będą: mapa wysokościowa oraz model 3D Wydmy Łąckiej. Opracowania te zostaną przekazane Słowińskiemu Parkowi Narodowemu, który od lat chętnie korzysta z tworzonych przez studentów materiałów.

W obozie, oprócz ośmiorga członków koła – Arkadiusza Sukty, Kamila Kaczorowskiego, Marty Gabryś, Kingi Kary, Sary Wodzień, Anny Poproch, Joanny Reczyńskiej i Igi Gadubały – gościł mgr inż. Michał Biernacik, którego obecność to już tradycja tego wyjazdu.

Tegoroczne zmagania patronatem objął dziekan wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie, prof. Stanisław Gruszczyński. Obóz naukowy realizowany został dzięki wsparciu finansowemu: Wydziału GGiIŚ, Stowarzyszeniu im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz OPGK w Krakowie.

Arkadiusz Sukta


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS