Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-14| Mapy

Prześledź rozwój przestrzenny Poznania w CYRYL-u

Kolejne udostępnione w CYRYL-u (Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań) plany Poznania ukazują rozwój miasta w bardzo długim przedziale czasowym. Kolekcję rozpoczyna rysunek przedstawiający Poznań przedlokacyjny. Ostatnie plany pochodzą z 1938 r. i zaznaczono na nich podział na okręgi wyborcze w wyborach do Rady Miejskiej z 1938 roku.


Prześledź rozwój przestrzenny Poznania w CYRYL-u
Spora część planów pochodzi z okresu pruskiego panowania w mieście. Jedną z pierwszych inicjatyw władz zaborczych było zburzenie średniowiecznych murów miejskich i wyznaczenie nowego centrum Poznania wokół pl. Wilhelmowskiego (obecny pl. Wolności). W 1800 roku do miasta włączono Chwaliszewo, Ostrów Tumski, Ostrówek, Śródkę, Zagórze i Zawady. Dalszy rozwój Poznania został zahamowany po decyzji o przeistoczeniu miasta w twierdzę. W 1828 roku zatwierdzono jej projekt i rozpoczęto budowę fortyfikacji. Po 1870 roku powstał zewnętrzny pas umocnień twierdzy fortowej z dziewięcioma fortami głównymi i dziewięcioma pośrednimi. Na przedpolach fortów obowiązywały zakazy i ograniczenia budowlane. Brak wolnych terenów pod nową zabudowę powodował ucieczkę mieszkańców miasta do podpoznańskich wsi: Jeżyc, Łazarza i Wildy, gdzie budowano fabryki i nowe dzielnice dla robotników. Inkorporacja tych zurbanizowanych przedmieść nastąpiła w 1900 roku.

Na początku XX wieku postanowiono częściowo rozebrać przestarzałą już twierdzę poligonalną. Projekt zagospodarowywania terenów powierzono komisji pod kierownictwem niemieckiego urbanisty Josepha Stübbena, który zaprojektował na jej miejscu rozległe tereny zielone, a w rejonie obecnych al. Niepodległości i ul. Święty Marcin powstała dzielnica zamkowa z monumentalnymi gmachami.

W 1929 roku dzięki inicjatywie prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego w mieście zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową, która miała zaprezentować dokonania państwa polskiego w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Na planach widać rozbudowane na potrzeby wystawy tereny targowe wzdłuż obecnych ulic Głogowskiej, Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

W latach 20. XX wieku powierzchnia miasta wzrosła prawie dwukrotnie. Poznań miał stać się nowoczesną aglomeracją z pięknymi budowlami i ogromnymi terenami zielonymi. Na przeszkodzie realizacji części tych planów stanął wybuch drugiej wojny światowej.

Źródło: CYRYL


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS