Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-08-14| Teledetekcja

31 cm z kosmosu. WorldView-3 wystartował

Wczoraj w nocy (13 sierpnia) z powodzeniem wystrzelono satelitę obserwacyjnego WorldView-3 firmy DigitalGlobe. Aparat zapewni najwyższą na rynku rozdzielczość zobrazowań satelitarnych.


31 cm z kosmosu. WorldView-3 wystartował

Start odbył się z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Na orbitę na wysokości 617 km aparat wyniosła rakieta Lockheed Martin Atlas V.

WorldView-3 będzie obrazować w kanałach: niebieskim, „coastal”, zielonym, żółtym, czerwonym, czerwonym granicznym (red edge) i w dwóch kanałach bliskiej podczerwieni. Średni czas rewizyty ma nie przekraczać 1 dnia. WorldView-3 będzie obrazować dziennie nawet do 684 tys. km.

Wyróżnikiem satelity jest instrument CAVIS. Skrót pochodzi od słów Cloud, Aerosol, Water Vapor, Ice, Snow. Urządzenie będzie gromadzić dane dotyczące takich zjawisk, jak mgła, zapylenie, sadza itp., które posłużą do korekcji zdjęć (patrz fot. poniżej).

Maksymalna rozdzielczość danych zbieranych przez aparat to: 31 cm (zdjęcia panchromatyczne), 1,24 m (wielospektralne), 3,7 m (bliska podczerwień) oraz 30 m (za pomocą sensora CAVIS). Przypomnijmy, że na mocy amerykańskiego prawa handel zobrazowaniami z pikselem mniejszym niż pół metra wymagał dotychczas specjalnej zgody. Dzięki niedawnej decyzji Departamentu Handlu USA – podjętej przede wszystkim pod naciskiem firmy DigitalGlobe – obostrzenia te zostały jednak zniesione.

Podobnie jak starsze rodzeństwo z numerami 1 i 2, WorldView-3 wyposażono w żyroskopy CMG (Control Moment Gyroscopes). Pozwalają one ustawić satelitę w żądanej pozycji w ciągu 4-5 sekund, podczas gdy w konkurencyjnych rozwiązaniach zajmuje to zwykle 30-45 s.

Przewidywany czas pracy WorldView-3 to przynajmniej 7 lat.

Następny w kolejce do startu jest WorldView-4, wcześniej znany pod nazwą GeoEye-2. Aparat powinien znaleźć się na orbicie w połowie 2016 roku i ma dostarczać zobrazowań w rozdzielczości do 34 cm.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama