|2014-08-14|
Teledetekcja
31 cm z kosmosu. WorldView-3 wystartował
Wczoraj w nocy (13 sierpnia) z powodzeniem wystrzelono satelitę obserwacyjnego WorldView-3 firmy DigitalGlobe. Aparat zapewni najwyższą na rynku rozdzielczość zobrazowań satelitarnych.
Start odbył się z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Na orbitę na wysokości 617 km aparat wyniosła rakieta Lockheed Martin Atlas V.
WorldView-3 będzie obrazować w kanałach: niebieskim, „coastal”, zielonym, żółtym, czerwonym, czerwonym granicznym (red edge) i w dwóch kanałach bliskiej podczerwieni. Średni czas rewizyty ma nie przekraczać 1 dnia. WorldView-3 będzie obrazować dziennie nawet do 684 tys. km.
Wyróżnikiem satelity jest instrument CAVIS. Skrót pochodzi od słów Cloud, Aerosol, Water Vapor, Ice, Snow. Urządzenie będzie gromadzić dane dotyczące takich zjawisk, jak mgła, zapylenie, sadza itp., które posłużą do korekcji zdjęć (patrz fot. poniżej).
Maksymalna rozdzielczość danych zbieranych przez aparat to: 31 cm (zdjęcia panchromatyczne), 1,24 m (wielospektralne), 3,7 m (bliska podczerwień) oraz 30 m (za pomocą sensora CAVIS). Przypomnijmy, że na mocy amerykańskiego prawa handel zobrazowaniami z pikselem mniejszym niż pół metra wymagał dotychczas specjalnej zgody. Dzięki niedawnej decyzji Departamentu Handlu USA – podjętej przede wszystkim pod naciskiem firmy DigitalGlobe – obostrzenia te zostały jednak zniesione.
Podobnie jak starsze rodzeństwo z numerami 1 i 2, WorldView-3 wyposażono w żyroskopy CMG (Control Moment Gyroscopes). Pozwalają one ustawić satelitę w żądanej pozycji w ciągu 4-5 sekund, podczas gdy w konkurencyjnych rozwiązaniach zajmuje to zwykle 30-45 s.
Przewidywany czas pracy WorldView-3 to przynajmniej 7 lat.
Następny w kolejce do startu jest WorldView-4, wcześniej znany pod nazwą GeoEye-2. Aparat powinien znaleźć się na orbicie w połowie 2016 roku i ma dostarczać zobrazowań w rozdzielczości do 34 cm.
JK
|