Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-08-13| Teledetekcja

Laserowe badania Doliny Dolnego Bugu dofinansowane

Warszawski oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich otrzymał dofinansowanie od ministra kultury i dziedzictwa narodowego na realizację projektu „Nieinwazyjne badania archeologiczne Doliny Dolnego Bugu z zastosowaniem technologii lotniczego skaningu laserowego LiDAR”.


Laserowe badania Doliny Dolnego Bugu dofinansowane <br />
fot. Wikipedia/Jackowy
fot. Wikipedia/Jackowy
Dolina Dolnego Bugu to jeden z najbardziej interesujących dla dziedzictwa kulturowego mezoregionów w Polsce. Bug od pradziejów stanowił intensywnie uczęszczany szlak handlowy, wzdłuż jego brzegów skupiało się osadnictwo. Jednak znaczna część tego obszaru, a zwłaszcza obszary zalesione oraz zalewowe nie były jak dotąd poddane dokładnej prospekcji terenowej, także w ramach projektu Archeologiczne Zdjęcie Polski.

Zarówno w Polsce, jak i w Europie rzeki oraz ich doliny nigdy nie były przedmiotem większych projektów badawczych, mających na celu rozpoznanie oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. Perspektywicznym celem projektu jest zainicjowanie badań osadniczych doliny Bugu, które wyjaśniłyby rolę tej rzeki w różnych okresach historycznych, od neolitu po nowożytność.

Zatem obecnie realizowany projekt to pierwszy etap przekrojowych badań osadnictwa w dolinie Bugu. W tym etapie badania obejmą pas doliny rzeki o łącznej powierzchni 90 km2, którego centralnym punktem jest miasto Brok. Podstawowym zadaniem będzie nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych i obiektów o własnej formie terenowej (znanych oraz nowych), określenie ich dokładnej lokalizacji, rodzaju formy terenowej, stanu zachowania oraz zagrożeń. Zostanie to wykonane z zastosowaniem technologii lotniczego skaningu laserowego oraz weryfikacji w terenie. Zastosowana metoda umożliwi rozpoznanie zasobów kulturowych w znacznie krótszym czasie i przy dużo mniejszym nakładzie pracy w porównaniu do metod tradycyjnych.

Inicjatywa otrzymała wsparcie w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe. Priorytet 5: Ochrona zabytków archeologicznych. Całkowita wartość projektu to 44 tys. zł, a kwota dofinansowanie wyniosła 37 tys. zł.

Źródło: SNAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama