|2014-08-01|
Geodezja, Firma, Edukacja, Instytucje
Uczelnie łączą siły z biznesem: powstaje klaster GEOPOLI
Geodezyjna Izba Gospodarcza wspólnie z Politechniką Warszawską oraz innymi największymi uczelniami w kraju podjęła działania zmierzające do powołania klastra GEOPOLI.
Celem przedsięwzięcia jest podniesienie konkurencyjności i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów firm wchodzących w skład klastra, wymiana wiedzy oraz stworzenie możliwości wprowadzania innowacyjnych produktów i usług na rynek.
GIG zachęca firmy geodezyjne do włączania się w tą inicjatywę. Jak tłumaczy Izba, udział w klastrze zapewni: • dostęp do szerokiej sieci informacji w zakresie planowanych i realizowanych inicjatyw podejmowanych w ramach branży geodezyjno-kartograficznej i jej pokrewnych; • wsparcie w zakresie pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy strukturalnych i innych programów Unii Europejskiej; • dogodne warunki dla kooperacji uczelni wyższych, podmiotów gospodarczych oraz podmiotów sfery publicznej, skierowanych na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz zasobów materialnych i niematerialnych w obszarach geodezji i kartografii oraz branż pokrewnych; • profesjonalne wsparcie projektowych inicjatyw o wymiarze regionalnym, ponadregionalnym i transregionalnym na rzecz członków klastra; • tworzenie ram dla zdobywania praktycznych umiejętności przez studentów uczelni będących członkami klastra w zrzeszonych w nim firmach; • warunki dla integrowania i scalania środowiska geodezyjno-kartograficznego i branż pokrewnych na rzecz realizacji wspólnych przedsięwzięć o charakterze naukowo-komercyjnym dla wzmocnienia ich przewagi konkurencyjnej.
Inicjatywa powołania klastra zrodziła się jako kolejny krok dla zacieśnienia współpracy na linii nauka – biznes. Jest ona następstwem porozumienia zawartego pomiędzy uczelniami wyższymi oraz Geodezyjną Izbą Gospodarczą i Polską Geodezją Komercyjną w Dubiecku w maju br. (fot. obok). Sygnatariuszami umowy ze strony nauki były: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Instytut Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Obecnie trwają intensywne prace mające na celu poinformowanie potencjalnych członków tej inicjatywy, tj. firm zainteresowanych uczestnictwem w zawiązującej się inicjatywie. Zwieńczeniem tego działania ma być podpisana we wrześniu umowa o powołaniu klastra. Rozpoczęcie jego działalności przewidywane jest na początek października br.
JK
|