Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-07-31| Geodezja, Teledetekcja

Piąta geoida GOCE

Choć europejski satelita GOCE (Gravity field and steady-state ocean circulation explorer) już nie działa, na podstawie dostarczonych przez niego danych tworzone są wciąż nowe opracowania.


Piąta geoida GOCE <br />
Geoida od GOCE z 2011 r. (fot. ESA)
Geoida od GOCE z 2011 r. (fot. ESA)

Bazując na czteroletnich pomiarach ziemskiej grawitacji, naukowcy opracowali już cztery modele grawimetryczne Ziemi, a na ich podstawie – odpowiadające im modele geoidy. Każdy kolejny model korzystał z większej ilości danych i był dokładniejszy.

Jak podaje ESA, właśnie opracowano piąty model geoidy, który bazuje na 42 miesiącach obserwacji ziemskiej grawitacji. Tymczasem poprzednia geoida, opublikowana w marcu 2013 roku, bazowała na 27-miesięcznych pomiarach. Co ważne, najnowszy model opracowano z wykorzystaniem dokładniejszych obserwacji wykonanych z niższego pułapu. Orbitę satelity zaczęto obniżać pod koniec 2012 roku po tym, jak zaczęło wyczerpywać się paliwo GOCE.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów ostatniej fazy misji GOCE. Wysiłki podjęte, by kontynuować przedsięwzięcie na tak ekstremalnie niskiej wysokości i przetworzyć pozyskane dane, umożliwiły podwojenie zasobu informacyjnego i znaczące zwiększenie rozdzielczości przestrzennej obserwacji. Piąta wersja geoidy wykracza daleko poza i tak ambitne cele postawione misji GOCE – podkreśla Rune Floberghagen, menedżer misji GOCE w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jednak modele geoidy to nie jedyny efekt tego przedsięwzięcia. Na bazie danych z GOCE powstały m.in. modele tzw. strefy Moho (stanowiącej granice między skorupą ziemską a płaszczem), prowadzone były także badania prądów morskich, a nawet wiatrów i gęstości atmosfery. Jak przewiduje ESA, w najbliższych latach naukowcy wciąż będą chętnie sięgać po dane z tego przedsięwzięcia.

Dostęp do danych z misji GOCE

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama