wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-07-29| GIS, Mapy

Śmierć w kanionie 3D na mapie lipca

Od pierwszej wyprawy do Wielkiego Kanionu Kolorado w 1869 r. zginęło tam już ponad 700 turystów. Opracowanie prezentujące lokalizację poszczególnych wypadków zostało wybrane przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną mapą miesiąca.


Śmierć w kanionie 3D na mapie lipca

Ale nietypowa tematyka to nie jedyny walor tej mapy. Drugi to wykorzystanie technologii trójwymiarowego widzenia Chromadepth 3D. Dzięki specjalnym okularom poszczególne długości fali światła są uginane pod różnym kątem, co postrzegane jest jako różny stopień głębi. W ten sposób użytkownik okularów ma np. wrażenie, że czerwone obiekty na zdjęciu są bliższe niż niebieskie. Na mapie Wielkiego Kanionu efekt ten wykorzystano, by w trzech wymiarach pokazać model rzeźby tego niezwykłego miejsca.

Niewątpliwą zaletą technologii Chromadepth 3D – co widać na mapie miesiąca MAK – jest fakt, że dane opracowanie można z powodzeniem podziwiać również bez okularów i nie traci ono wówczas na jakości, jak ma to miejsce np. w przy anaglifach (wymagających okularów z niebiesko-czerwonymi szkłami).

Podczas ostatniej Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (Drezno, 25-30 sierpnia 2013 r.) opracowanie „Over the Edge in 3D: Death in Grand Canyon” zdobyło pierwszą nagrodę jury w kategorii „mapa papierowa”. Jury oceniło je jako „przyciągający wzrok, innowacyjny produkt, który rozszerza granice tego, co potrafi papierowa mapa”.

Zobacz mapę w lepszej rozdzielczości

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt