wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-07-29| Geodezja, GIS, Przetargi

Dolnośląskie kopalnie czeka inwentaryzacja

Wyższy Urząd Górniczy zawarł umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwentaryzację wyrobisk górniczych na terenie Dolnego Śląska. Prace zostaną przeprowadzone na terenie zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego, barytu, rud metali kolorowych, gdzie wstępnie zidentyfikowano ponad tysiąc obiektów.


Dolnośląskie kopalnie czeka inwentaryzacja

Podobne przedsięwzięcie wykonano już na terenie zamkniętych kopalń węgla kamiennego Zagłębia Dąbrowskiego. Łącznie zinwentaryzowano 685 wyrobisk, dla których opracowano:
• karty informacyjne i parametryczne wyrobisk górniczych,
• karty oceny zagrożenia i ryzyka ze strony wyrobisk górniczych,
• dokumentację fotograficzną obrazującą aktualny stan powierzchni w rejonie wyrobisk,
• pomiar geodezyjny określający współrzędne wyrobisk,
• mapy w skali 1:5000 pozwalające na lokalizację wyrobisk.

– Inwentaryzacja wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu samorządów i administracji różnego szczebla na informację o zagrożeniach dla bezpieczeństwa powszechnego ze strony zlikwidowanych zakładów górniczych. Uzyskane informacje znajdą zastosowanie przy opracowywaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin na terenach po działalności górniczej oraz wydawaniu przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania. Raporty Inwentaryzacyjne pomogą ponadto potencjalnym inwestorom na odpowiednie zaprojektowanie budynków czy innych obiektów użyteczności publicznej – wyjaśnia prezes WUG Mirosław Koziura.

Jak mówi Geoforum.pl rzeczniczka prasowa WUG, w związku z planowanymi pracami Urząd planuje ogłosić przetarg na prace geodezyjne. Warunki zamówienia są obecnie ustalane, a jego ogłoszenie zaplanowano na jesień br. Jeśli chodzi o stosowane technologie, zwycięzca przetargu będzie zobowiązany wykorzystać metodykę opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa, zastosowaną już wcześniej w Zagłębiu Dąbrowskim. Prace geodezyjne wykonywało tam Przedsiębiorstwo Miernictwa Górniczego z Katowic.

W latach 2017-18 podobne prace mają być wykonane również w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wyspecjalizujmy się w inwentaryzacji zamkniętych kopalni, bo czynnych w Polsce niedługo już nie będzie...zobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt