|2014-07-26|
Prawo, Przetargi
Nowelizacja prawa przetargowego ukróci kryterium niskiej ceny
Wczoraj (25 lipca) Sejm uchwalił nowelizacją Prawa zamówień publicznych, która w zamierzeniu projektodawców ma ukrócić stosowanie zbyt niskich cen w publicznych przetargach.
Ustawa m.in. daje zamawiającemu prawo do zastrzeżenia w dokumentacji przetargowej, że wykonawca lub podwykonawca musi zatrudniać pracowników na etatach. Przepisy mają także precyzyjniej definiować, w jakich przypadkach należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące „rażąco niskiej ceny”. Ustawa ma ponadto ograniczyć stosowanie najniższej ceny jako jedynego kryterium wyboru oferty. Jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, ważną nowością dla przedsiębiorców będzie zmiana art. 142, dzięki której wartość przetargu będzie mogła być waloryzowana np., gdy rośnie płaca minimalna, zmieniają się zasady składkowania umów lub rosną podatki.
Inne zmiany dotyczą m.in.: • odformalizowania postępowania na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej progów unijnych; • wprowadzenia fakultatywnej przesłanki wykluczenia wykonawcy, który w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania, w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, w szczególności gdy wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał zamówienie, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą dowolnych środków dowodowych, pod warunkiem, że zamawiający przewidział taką przesłankę wykluczenia w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia; • zmiany w zakresie dotyczącym powoływania się na zasoby podmiotów trzecich w zakresie możliwości powoływania się przez wykonawcę na potencjał ekonomiczny innego podmiotu oraz przewidzenie odpowiedzialności solidarnej wykonawcy oraz podmiotu udostępniającego zasoby w przypadku wystąpienia szkody zamawiającego z przyczyny zawinionego nieudostępnienia zasobów przez ten podmiot; • wprowadzenia uregulowania dotyczącego korzystania przez zamawiających w czasie przygotowywania i przeprowadzania postępowań z przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów, przygotowanych i upowszechnionych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych; • zmiany w zakresie zatrzymania wadium m.in. służące ograniczeniu możliwości zatrzymania wadium wyłącznie do tych wykonawców, którzy nie uzupełnili dokumentów w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, co skutkowało brakiem możliwości wybrania oferty.
Źródło: GW, UZP
|