wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-24| GNSS, Geodezja, GIS, Kataster

O archeologii i ASG-EUPOS w "Rocznikach Geomatyki"

Zastosowanie technologii GIS w lokalizacji stanowisk archeologicznych oraz możliwości wykorzystania analiz przestrzennych w zarządzaniu gminą – m.in. o tym możemy przeczytać w najnowszym numerze (zeszyt 1, tom XII) wydawanego przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej periodyku „Roczniki Geomatyki”.


O archeologii i ASG-EUPOS w "Rocznikach Geomatyki"
Magdalena Bryk i Julia M. Chyła zaproponowały schemat postępowania przed, podczas oraz po przeprowadzeniu prospekcji terenowej za pomocą technologii mobilnego GIS, której celem było zweryfikowanie lokalizacji stanowisk archeologicznych zadokumentowanych w latach 80. i 90. XX w. Autorki scharakteryzowały i porównały możliwości wykorzystania: nawigatorów GPS, tabletów i smartfonów z aplikacjami Google’a oraz palmtopów z oprogramowaniem GIS. W podsumowaniu zwrócił zaś uwagę na korzyści płynące z zastosowania nowych rozwiązań podczas badań powierzchniowych.

Artykuł Łukasza Belucha z Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęcony został natomiast wpływowi odległości od stacji referencyjnej ASG-EUPOS na dokładność kartowania terenowego odbiornikiem GPS klasy GIS. Autor na podstawie obserwacji z 50 stacji systemu zbadał tę zależność wykorzystując obserwacje kodowe na częstotliwości L1. Stację LODZ potraktował jako odbiornik ruchomy, zaś pozostałe stacje jako referencyjne.

Krótki przegląd możliwości wykorzystania analiz przestrzennych w realizacji zadań z zakresu zarządzania gminą zaprezentowali Jerzy Chmiel, Anna Fijałkowska oraz Helena Łoś z Politechniki Warszawskiej. Wśród omówionych przykładowych analiz znalazły się: zaprojektowanie optymalnego – z punktu widzenia kosztów – połączenia drogowego między dwoma lokalizacjami oraz wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu przy określonych założeniach z wykorzystaniem analizy sieciowej.

Dwa kolejne artykuły poświęcono funduszom europejskim. W pierwszym z nich opisano zadanie polegające na stworzeniu koncepcji bazy danych przestrzennych, która zawiera dane opisowe – przypisane do jednostek podziału administracyjnego Polski – dotyczące projektów unijnych. W drugim tekście przedstawiono zaś próbę zastosowania narzędzi statystyki przestrzennej do oceny wykorzystania środków unijnych w Polsce.

W najnowszym numerze „Roczników Geomatyki” możemy ponadto przeczytać o koncepcji wykorzystania zdjęć wykonywanych z pokładu bezzałogowego statku powietrznego do realizacji różnych zadań z zakresu ochrony przyrody i leśnictwa, modelowaniu dynamiki zjawisk w planowaniu przestrzennym z wykorzystaniem ontologii formalnych oraz publikowaniu danych przestrzennych jako linked open data.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS